Pierwsze badania kliniczne potwierdzają tą wiadomość.
Po raz pierwszy zostały opublikowane badania, które udowadniają, że cannabis hamuje rozprzestrzenianie się nowotworu nie tylko u zwierząt, ale także i u ludzi, co zwiększa szansę ich przeżycia. Producent ekstraktu cannabisowego o nazwie Sativex ogłosił 7 lutego 2017 roku na konferencji prasowej, że jego produkt znacznie przedłużył życie 21 osobom chorym na glejaka, które brały udział w badaniach.
Sativex to doustny spray, który zawiera mniej więcej takie same dawki THC jak i CBD.
Glejak to najczęściej występujący rodzaj nowotworu mózgu u człowieka i bez terapii prowadzi on w przeciągu kilku miesięcy do śmierci. Leczenie składa się z operacji, terapii naświetleniowej oraz chemioterapii. Jednak mimo tych interwencji ten bardzo groźny rodzaj nowotworu prowadzi po około 15 miesiącach do śmierci, co mogliśmy zauważyć w przypadku Ś.P. Tomasza Kality.
Po operacji nowotwór często powraca. Wtedy mówimy o tzw. nawrocie choroby. Skutecznym środkiem przy chemioterapii glejaka mózgu jest Temodal.
W przedstawionych badaniach mogły brać udział osoby z nawrotem glejaka mózgu. Spośród 21 pacjentów biorących udział w tym badaniu 12 osób otrzymało Temodal wraz z ekstraktem z cannabisu, a 9 pacjentów zostało poddanych standardowej terapii Temodalem i placebo. Po roku terapii żyło jeszcze 53 procent pacjentów, którzy otrzymywali standardową terapię z placebo. Natomiast w grupie, która otrzymywała Temodal i ekstrakt z cannabisu żyło 83 procent pacjentów.
Różnica ta była statystycznie bardzo znacząca. Średnia długość przeżycia wynosiła w tej grupie około 550 dni, a w grupie placebo około 370 dni. Cannabis był dobrze znoszony i nie występowały silne skutki uboczne.
Te wiele obiecujące wyniki mają duże znaczenie, ponieważ cannabinoidy działają inaczej niż leki przeciwnowotworowe, w związku z czym dodatek THC oraz CBD bądź innych produktów może możliwie pomóc także w innych przypadkach nowotworów, co pokazują badana przeprowadzane na zwierzętach.
Badania dotyczące skuteczności cannabinoidów przy glejaku mózgu następowały szczególnie przez grupę naukowców pod przewodnictwem profesora Manuela Guzmana z Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Szczególne poruszenie wzbudził wynik jednego z badań z 2000 roku, po tym jak THC i syntetyczny cannabinoid spowodowały znaczne cofnięcie się glejaka u laborantów.
Po takich wynikach producent Sativexu najwyraźniej nabrał zachęty, aby przeprowadzić dalsze badania z nowotworami innych organów, jak rak płuc, piersi, trzustki, macicy, żołądka, nerek czy prostaty, gdyż istnieją oznaki tego, że cannabinoidy są także skuteczne w tych przypadkach.