Codziennie Spożywanie Marihuany Wiąże Się z Zawałem Serca i Udarem Mózgu

Duże badanie zdrowotne przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazuje na związek między codziennym paleniem marihuany a chorobami sercowo-naczyniowymi.

34-letni mężczyzna podczas palenia marihuany dostał udaru. Nagle dostał zawrotów głowy. Jego lewa ręka i lewa noga stały się wiotkie, a wymowa niewyraźna. W 1991 roku lekarz Sally B. Zachariah opublikowała ten oraz inny przypadek w specjalistycznym czasopiśmie. W obu przypadkach byli to mężczyźni, którzy od lat intensywnie zażywali konopie indyjskie. Zachariah mogła jedynie spekulować, że intensywne zażywanie marihuany mogło być przyczyną udaru. Wówczas znanych było niewiele podobnych przypadków.

Sytuacja z danymi na taki temat jest teraz inna. Zespół badawczy kierowany przez Abra M. Jeffers opublikował ostatnio badanie, w którym ocenił dane zdrowotne ponad 400 000 dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Z analiz wynika, że istnieje wyraźny związek między codziennym zażywaniem konopi indyjskich a chorobami układu krążenia, takimi jak zawał serca i udar mózgu.

Zażywanie Konopi Indyjskich Również Bez Palenia Papierosów Zwiększa Ryzyko Chorób Sercowo-Naczyniowych

Duża próba pozwoliła na dokładniejsze zbadanie mniejszych podgrup. Zespół był w stanie wykazać, że nawet osoby zażywające konopie indyjskie, które nigdy wcześniej nie paliły tytoniu lub nie używały e-papierosów, mają zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Ponadto zespół wziął pod uwagę szereg innych znanych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym spożycie alkoholu, nadwagę, cukrzycę i brak aktywności fizycznej. Zdaniem zespołu, konopie indyjskie są „niezależnym czynnikiem”, co oznacza, że są szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego, nawet jeśli nie ma innych znanych czynników ryzyka.

Chociaż badanie nie jest w stanie udowodnić, że konopie indyjskie powodują zawały serca i udary mózgu., to zdaniem badaczy sytuacja odwrotna jest mało prawdopodobna. Za przyczynowym efektem palenia przemawia również zależność dawka-skutek: im więcej osób paliło, tym większe było ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Niniejsze badanie potwierdza wyniki innego badania przeprowadzonego w Kanadzie, zgodnie z którym diagnoza uzależnienia od konopi indyjskich zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych o 60 procent. Naukowcy z Kanady podejrzewają między innymi wpływ układu endokannabinoidowego, który odgrywa rolę w całym układzie sercowo-naczyniowym.

Źródła:

Jeffers, A. M., Grantz, S., Byers, A. L. & Keyhani, S. (2024). Association of Cannabis Use With Cardiovascular Outcomes Among US Adults. Journal of the American Heart Association, 3, e030178. https://doi.org/10.1161/JAHA.123.030178

Zachariah, S. B. (1990). Stroke After Heavy Marijuana Smoking. Stroke, 22(3), 406-409.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.