Kobiety Mają Zwiększone Ryzyko Zgonu z Powodu Chorób Sercowo-Naczyniowych z Powodu Intensywnego Zażywania Konopi Indyjskich


feminizowane nasiona marihuany

Analiza danych zmarłych pokazuje: w porównaniu z mężczyznami kobiety mają zwiększone ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych, jeśli intensywnie palą marihuanę.

Wszyscy kiedyś umrzemy. Jednak nie wszyscy z tego samego powodu. Najczęstszymi przyczynami zgonów są choroby sercowo-naczyniowe, takie jak udar i zawał serca. Styl życia ma tu decydujący wpływ.

UK Biobank to badanie kohortowe, które gromadzi dużą ilość informacji na temat zdrowia i stylu życia uczestników badań. Niektórzy probanci przekazali również informacje na temat osobistego poziomu zażywania konopi indyjskich. Francuski epidemiolog Alexandre Vallée wykorzystał te dane, aby uzyskać odpowiedzi na pytanie, czy palenie marihuany znacząco przyczynia się do zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Vallée zebrał informacje na temat około 121 000 osób, w tym 66 000 kobiet i 55 000 mężczyzn. Średni wiek uczestników badania wynosił 55 lat. Przez około 12 lat gromadzono dodatkowe dane dotyczące zdrowia, a także przyczynę zgonu, gdy dana osoba zmarła.

Intensywnie Palące Kobiety Mają Prawie Trzykrotnie Zwiększone Ryzyko Śmierci z Powodu Chorób Sercowo-Naczyniowych

Analizy wskazują, że wpływ zażywania konopi indyjskich na zdrowie różni się w zależności od płci. Podczas gdy u mężczyzn zażywanie konopi indyjskich nie miało znaczącego wpływu na oczekiwaną długość życia, w przypadku kobiet Vallée wykazał związek między dużym zażyciem konopi indyjskich a śmiertelnością: w porównaniu z kobietami, które nie zażyły konopi indyjskich, kobiety, które jej nadużywały są 2,7 razy bardziej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia. Ryzyko śmierci z powodu raka było również większe u kobiet, które dużo paliły.

W swojej analizie Vallée wziął również pod uwagę inne czynniki ryzyka, w tym wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nadwagę, wykształcenie, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i stosowanie leków przeciwdepresyjnych.

Substancja Czynna Konopi THC Jako Czynnik Ryzyka Chorób Naczyniowych

Według Vallée jest całkiem prawdopodobne, że marihuana może zaostrzyć istniejące już choroby sercowo-naczyniowe. Aktywny składnik konopi – THC sprzyja chorobom naczyniowym, takim jak miażdżyca. W ten sposób naczynia stają się nieelastyczne. Z powodu złogów naczynia mogą ostatecznie się zamknąć, prowadząc do zawału serca i udaru mózgu.

Nie wyjaśniono, dlaczego kobiety są bardziej dotknięte chorobą niż mężczyźni. Vallée uważa, że pewną rolę odgrywają w tym hormony płciowe. Należy jednak wspomnieć, że nie wiadomo, ile marihuany zmarli spożyli przed śmiercią. Podczas pierwszego badania podali oni jedynie informacje na temat zażywania konopi indyjskich. Konsumpcję określano jako intensywną, gdy dana osoba paliła ponad 100 razy w życiu lub paliła codziennie lub prawie codziennie przez pewien okres czasu.

Analizę Vallée’a można jednak traktować jako wskazówkę, że konopie indyjskie mają niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, co sugerują także już inne badania.

Źródło:
Vallée, A. (2024). Heavy Lifetime Cannabis Use and Mortality by Sex. JAMA Network Open, 7(6), e2415227. http://dx.doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2024.15227

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.