Jaki Związek Ma Spożywanie Marihuany Ze Złymi Wynikami Na Studiach?


feminizowane nasiona marihuany

Spożywanie marihuany i nauka nie idą ze sobą w parze. Niedawne badanie z USA wyjaśnia rolę, jaką w tym procesie ma prokrastynacja.

Czy zawsze kończysz trochę wcześniej, jeśli chodzi o termin dostawy? Czy tworzysz skomplikowane plany, aby jak najlepiej przygotować się do egzaminów? I ty też się tego trzymasz? Jeśli nie jesteś studentem, który zawsze przed czasem oddaje prace domowe bądź zawczasu rozplanowuje przygotowywanie się do egzaminów, to nie jesteś w tym sam.

Wielu studentów odkłada ważne rzeczy, takie jak nauka do następnego egzaminu, na później. Takie zachowanie nazywa się prokrastynacją. Anita Cservenka i Christopher Mullin z Oregon State University w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili najnowsze badania na temat tego, co ma z tym wspólnego zażywanie konopi indyjskich.

Wcześniejsze badania sugerują, że zażywanie konopi indyjskich wiąże się z gorszymi wynikami w szkole lub w pracy. Jak dotąd nie udało się jednak ustalić jednoznacznego związku przyczynowego. Dlatego Cservenka i Mullin w swoich badaniach uwzględnili zjawisko prokrastynacji. Czy skłonność do odkładania rzeczy na później może tłumaczyć związek między paleniem marihuany a osiągnięciami w nauce?

W badaniu wzięło udział 220 studentów w wieku od 18 do 24 lat. Uczestnicy wypełnili szereg kwestionariuszy dotyczących m.in. zażywania konopi indyjskich i innych narkotyków oraz objawów zaburzeń lękowych lub depresji. Ponadto uwzględniono średnią ocen.

Gorsze Oceny Przy Silnej Bądź Średnio-umiarkowanej Prokrastynacji

Jak podejrzewano, Cservenka i Mullin znaleźli związek między częstotliwością zażywania konopi indyjskich a średnią ocen: im częściej uczniowie palili, tym gorsze były ich oceny. Badacze w swoich analizach wzięli również pod uwagę zażywanie innych narkotyków i problemy psychiczne.

Związek ten odnosił się jednak tylko do studentów, którzy byli również silnymi lub umiarkowanymi prokrastynatorami, czyli odkładali zadania na później. U studentów z niskim wskaźnikiem prokrastynacji nie było związku między używaniem konopi indyjskich a osiąganą średnią ocen.

Zdolność do odkładania ważnych spraw wydaje się chronić przed negatywnym wpływem zażywania konopi indyjskich na naukę. Dla większości studentów, dla których prokrastynacja nie jest obcym słowem, zażywanie konopi indyjskich może być dodatkowym niekorzystnym czynnikiem prowadzącym do niskich ocen.

Palenie Marihuany, Nawet Bez Prokrastynacji, Niekorzystne Dla Sprawności Umysłowej

Ci, którzy nie zwlekają, nie powinni traktować wyników jako przepustki do palenia. Ponieważ badanie ma szereg ograniczeń metodologicznych, które ograniczają jego znaczenie. W badaniach udział brali wyłącznie studenci tylko jednego uniwersytetu, a 7 na 10 uczestników stanowiły ponadprzeciętnie kobiety.

Zdaniem Cservenki i Mullina należy również założyć, że do osiągnięcia średniej ocen przyczyniają się jeszcze inne czynniki, które nie zostały zbadane, takie jak motywacja i inne różnice osobowości. Istnieją również wystarczające dowody na to, że częstsze zażywanie konopi indyjskich ma negatywny wpływ na zdolność zapamiętywania i spowalnia proces percepcji.

Dobre Przygotowanie i Ograniczenie Spożywania Marihuany Drogą Do Lepszych Ocen

Dobra wiadomość jest taka, że uczniowie, którzy mają jasno określone cele, dobrze zarządzają czasem i są dobrze przygotowani, mogą wiele zrobić, aby poprawić swoje wyniki, nawet jeśli od czasu do czasu palą. Ale ograniczenie palenia powinno również pomóc w opanowaniu prokrastynacji – i być może nawet podnieść średnią ocen.

Źródło:

Mullin, C. & Cservenka, A. (2024). Cannabis Use and Academic Performance in College Students: The Role of Procrastination. Cannabis, 7(2), 108-122. https://doi.org/10.26828/cannabis/2024/000215

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.