SYMPTOMY: Po roślinach nie można rozpoznać żadnych symptomów, aż nagle i spontanicznie zaczną wyskakiwać czarno brązowe punkty. Często są widoczne też srebrno poświtujące plamy na liściach. W zagłębieniach na spodzie liści są widoczne małe, 1 milimetrowe, chude owady. Ich kolor to zielony lub ciemnobrązowy. Używają swojego ciała i jego koloru do tego, aby zamaskowywać się przed ich wrogami.
OPIS: Wciornastki są bardzo dużym zagrożeniem dla opanowanych roślin. W krótkim czasu mogą rozprzestrzenić się po całej roślinie i wyrządzić wiele szkód. Podobnie jak inne ssące owady, żyją z wysysanego soku rośliny. Jak tylko odkryjemy ich epidemię, należy od razu podjąć działania do zwalczenia.
LECZENIE: Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to spłukanie rośliny strumieniem wody pod prysznicem. Ale tylko w fazie wegetatywnej i wczesnego kwietnia ze względu na ryzyko wystąpienia pleśni. Przede wszystkim należy bardzo dokładnie spłukać dolną część liścia, gdyż tam znajduje się największa ilość owadów. Po prysznicu należy użyć specjalnego środka.
Wciornastki nie są szczególnie odpornymi szkodnikami. Dlatego wystarczy terapia trwająca 2-3 tygodni. Najlepiej nadają się do tego preparaty z olejem z miodli indyjskiej. Nie są one szkodliwe i mogę być używane aż do 4 tygodni przed zbiorami.
Do rozpoznania wciornastek można użyć specjalnych lepów na owady koloru niebieskiego.
WYSTĘPOWANIE: Dosyć rzadko.