Przez Alkohol Szybciej Się Starzejemy

Bycie szybszym nie zawsze jest korzystne. Na przykład szybsze starzenie się. Według najnowszych badań osoby pijące alkohol starzeją się szybciej niż abstynenci.

Wszyscy się starzejemy, ale nie wszyscy w tym samym tempie. Gdy pytani jesteśmy o nasz wiek, zazwyczaj podajemy wiek chronologiczny. Jednak ludzie w tym samym wieku mogą wyglądać bardzo różnie. Chronologiczny wiek niewiele mówi o stanie naszego ciała. Tak zwane biologiczne starzenie się lepiej odzwierciedla stan naszego zdrowia.

W procesie starzenia się ważną rolę odgrywają nie tylko geny, ale także nasz styl życia ma tutaj decydujący wpływ. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia to przykłady czynników stylu życia, które korzystnie wpływają na nasze biologiczne starzenie się. Jak sugeruje najnowsze badanie alkohol wydaje się działać odwrotnie.

Ponad 13 000 Uczestników Badania z Chin i Wielkiej Brytanii

Chiński zespół badawczy przyjrzał się bliżej związkowi między alkoholem a biologicznym wiekiem. Badacze mieli dostęp do danych z dwóch dużych kohortowych badań z Chin i Wielkiej Brytanii. Wyniki zostały oparte na informacjach od ponad 13 000 osób. Uczestnicy mieli od 30 do 79 lat.

Każdy z uczestników badania był badany dwukrotnie w odstępie dwóch do czterech lat. Wiek biologiczny został określony na podstawie 18 tzw. biomarkerów. Obejmowały one na przykład ciśnienie krwi, różne wartości krwi, stosunek obwodu talii do bioder, procent tkanki tłuszczowej lub wskaźnik czynności płuc. Interesującym było jak zmieniało się biologiczne starzenie się w zależności od spożycia alkoholu przez uczestników między punktami pomiarowymi.

W trakcie badań prowadzonych przez Xiona Xiao naukowcy stwierdzili, że proces starzenia się u osób pijących alkohol przyspieszył się między badaniami. Odnosiło się to do osób, które regularnie piją alkohol, jak i tych, które robią to okazjonalnie. Z kolei biologiczne starzenie się osób żyjących w abstynencji nie uległo zmianie.

Interesujące jest to, że przyspieszone starzenie biologiczne wystąpiło szczególnie u osób, które piły alkohol bez jedzenia przy tym. Może to wynikać z faktu, że alkohol jest przez organizm wolniej wchłaniany, gdy jednocześnie spożywa się jedzenie.

Alkohol Uszkadza Komórki Organizmu i Jego Mechanizmy Naprawcze

Badacze tłumaczą przyspieszone starzenie się szkodliwym wpływem alkoholu na organizm. Z jednej strony alkohol szkodzi pośrednio, ponieważ zaburza procesy naprawcze organizmu. Z drugiej strony, komórki organizmu są bezpośrednio uszkadzane przez produkt rozkładu alkoholu, czyli aldehyd octowy. Oba czynniki przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się narządów w naszym ciele.

Wyniki badania potwierdzają aktualne zalecenia dotyczące całkowitej abstynencji od alkoholu. Nie istnieje poziom spożycia, który można by określić jako zdrowy lub bezpieczny. Ryzyko to można zminimalizować, ograniczając spożycie alkoholu do maksymalnie jednego lub dwóch napojów alkoholowych tygodniowo.

Źródło:

Hongxiang Chen, Jianzhong Yin, Yi Xiang, Ning Zhang, Zitong Huang, Yuan Zhang, Dan Tang, Ziyun Wang, Baimayangji, Liling Chen, Xiaoman Jiang, Xiong Xiao, Xing Zhao (2024). Alcohol consumption and accelerated biological ageing in middle-aged and older people: A longitudinal study from two cohorts. Addiction, 119(8), 1387-1399.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.