Psychodeliki Mogą Na Stałe Zmienić Zrozumienie Świadomości


feminizowane nasiona marihuany

Badania Wykazały, Że Konsumenci Przypisują Wielu Rzeczom Świadomość

LSD, DMT czy grzybki halucynki przez wielu ludzi nadal uważane są za straszne narkotyki, mimo że w międzyczasie odkryto, że narkotyki mają też wiele pozytywnych właściwości.

Podobno już w starożytnej Grecji sporysz miał działanie podobne do LSD – w Misteriach Eleuzyjskich psychoaktywne działanie grzybów sporyszu wywołuje halucynacje. Wiele osób zażywających psychodeliki obserwuje pewne działanie: niezwykle silne przywiązanie do otoczenia. Rzeka, drzewo czy nawet umywalka wydają się mieć swoją własną świadomość.

Naukowcy sądzą, że to doświadczenie może przynieść trwałe efekty. Po jednym tripie wielu konsumentów podejrzewa zwiększoną świadomość w wielu żywych i nieżywych rzeczach. Podczas przeprowadzania badania probanci nie otrzymywali narkotyków, lecz zapytano osoby, które już zażywały psychodeliczne narkotyki o ich poglądy filozoficzne. Nie jest to zatem świadomość natury nadprzyrodzonej, lecz postrzeganie świata w sensie filozoficznym.

„Badanie to pokazuje, że gdy po psychodelicznym doświadczeniu zmieniają się przekonania, przypisanie świadomości dla różnych podmiotów ma tendencję wzrostową”, mówi dr.Sandeep Nayak, szef badania, które nosi piękną nazwę „A Single Belief-Changing Psychedelic Experience Is Associated With Increased Attribution of Consciousness to Living and Non-living Entities“.

Probanci w badaniu wykazali zdumiewającą rzecz: przed pierwszym tripem zaledwie 26 procent stwierdziło, że rośliny są świadome, a po spożyciu psychodelików odsetek ten wzrósł do 61 procent. Podobnie wielu z nich pokazało nowe spojrzenie na nie-żywe obiekty: podczas gdy wcześniej tylko 8 procent potwierdzało tę świadomość, po konsumpcji liczba ta wzrosła do 26 procent. Psychodeliki spowodowały wyraźną zmianę w postrzeganiu.

Szczególnie LSD cieszy się opinią, że konsumenci stają się bardziej pokojowo, a także bardziej ekologicznie nastawieni. Jest to również jeden z ukrytych powodów, dla których narkotyk ten jest nielegalny, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych: mówi się, że wywołuje antywojenne i antyestablishmentowe sentymenty. W 1968 roku LSD stało się nielegalnym narkotykiem. Gubernator Kalifornii, Edmund Brown, powiedział, że narkotyk jest zagrożeniem dla społeczeństwa.

Dla dr.Nayaka i jego współpracowników jedno jest jasne: „Wyniki sugerujące, że jedno doświadczenie psychodeliczne może przynieść szeroki wzrost przypisywania świadomości do innych rzeczy, rodzą intrygujące pytania o możliwe wrodzone lub empiryczne mechanizmy leżące u podstaw takich zmian przekonań”. Jednak badanie ma jeden problem: w kręgach filozoficznych i przyrodniczych nie można dokładnie określić, czym jest świadomość.

Istnieją różne punkty wyjścia, ale testowanie czy coś lub ktoś rzeczywiście ma świadomość jest jak dotąd niemożliwe. To, że psychodeliki trwale zmieniają świadomość, wydaje się niekwestionowane – czy inne istoty i nie-żyjące istoty w ogóle mają świadomość, cóż, nie do końca. Ale to mogą być pytania, na które można odkryć odpowiedź podczas kolejnego tripu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.