Wpływ Mediów Na Rozwój Mózgu u Młodych Ludzi

Czas Spędzany Przed Ekranem Ma Negatywny Wpływ na Rozwój Mózgu u Nastolatków

Techniki obrazowania sugerują, że im dłuższy jest codzienny czas spędzany przed ekranami przez nastolatków, tym mniej połączone ze sobą stają się pewne obszary w ich mózgach.

Młodzi ludzie dorastają w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie. YouTube, Instagram, itp. platformy zapewniają pozornie niekończący się strumień nowych doświadczeń. Nie pozostaje to bez konsekwencji, jak sugeruje niedawny przegląd naukowy. Prowadząca badanie Laura Marciano i jej zespół zebrali badania, w których sprawdzano, czy i jak czas spędzany przed ekranem wpływa na rozwój mózgu.

Dla wielu ludzi cyfrowe media, takie jak smartfon, stały się integralną częścią codziennego życia. Młodzi ludzie są jednak jeszcze bardziej niż dorośli narażeni na atrakcyjność wirtualnego świata. Ich mózgi rozwijają się, a poszukiwanie nowych doświadczeń jest niejako zaprogramowane w mózgu nastolatka.

System Nagradzania Dojrzewa Wcześniej Niż Instancje Kontrolne

… Ponieważ w mózgach młodych ludzi dokonują się decydujące przebudowy. Obszary mózgu zwane układem nagradzania dojrzewają na początku okresu dojrzewania. Z kolei obszary odpowiedzialne za planowanie i kontrolowanie zachowań impulsywnych nie rozwijają się w pełni aż do wczesnej dorosłości. Ten asynchroniczny rozwój jest prawdopodobnie odpowiedzialny za gotowość młodych ludzi do podejmowania ryzyka i ich zwiększoną potrzebę nowych doświadczeń.

W celu rozwoju niezależności i odróżnienia się od własnych rodziców, tak zwane poszukiwanie wrażeń wcale nie jest bezsensowne. Jednak poszukiwanie nowych doświadczeń w konsumpcji mediów może również prowadzić do nadmiernych wzorców zachowań, jak w przypadku uzależnienia od Internetu czy gier wideo. Internet, a zwłaszcza media społecznościowe stale dostarczają młodym ludziom nowych doświadczeń, a tym samym dla mózgu bez przerwy małych nagród.

Od kilku lat nauka zajmuje się wpływem konsumpcji mediów na mózgi młodych ludzi. Marciano i jej zespół systematycznie przeglądali i oceniali te badania. Do badania włączono 16 innych badań na ten temat. W tym celu wykorzystano różne techniki rezonansu magnetycznego, aby zmierzyć połączenia w mózgach młodych ludzi.

Mniejsza Łączność Między Obszarami Mózgu Przy Dużej Ilości Czasu Spędzanego Na Ekranie

Najważniejszy wynik badania: im dłuższy jest dzienny czas korzystania z ekranu, tym bardziej nieefektywnie pracują obszary w mózgu nastolatka odpowiedzialne za kontrolę zachowania. Techniki obrazowania wskazują na mniejszy stopień łączności tych obszarów z układem nagrody.

Wykazano również, że aktywność w sieci generuje w mózgu silny efekt nagrody i że efekt ten stanowi podstawę rozwoju nałogowych wzorców zachowań, których celem są krótkoterminowe, szybko następujące po sobie nagrody. Nie można jeszcze ocenić, co jest przyczyną, a co skutkiem. Można jednak przypuszczać, że długi okres spędzania czasu przed ekranem promuje te sieci neuronalne, które są odpowiedzialne za zachowania impulsywne i że dzieje się to do pewnego stopnia kosztem sieci z instancjami kontrolującymi.

Ogromna atrakcyjność aktywności online utrudnia młodym ludziom późniejsze zwrócenie się ku innym rzeczom, które wymagają bardziej długotrwałego, zaplanowanego działania – wyjaśniają badacze. Co więcej, powstaje swego rodzaju błędne koło, ponieważ długi czas spędzany przed ekranem wiąże się również z długotrwałym brakiem aktywności fizycznej, co w dłuższej perspektywie pogarsza samopoczucie. Korzystanie z mediów jest z kolei często wykorzystywane do radzenia sobie z nieprzyjemnymi uczuciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.