Częste palenie marihuany może mieć negatywny wpływ na ludzki umysł. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi. Jednakże, według ostatnich badań, regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc złagodzić efekty negatywnego oddziaływania cannabisu na zdrowie psychiczne.
Palenie marihuany może wywołać przyjemne uczucia. Ale, jak się okazuje, w momencie, gdy osoby w wieku młodzieńczym regularnie sięgają po ten narkotyk, zwiększają swoje ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń lękowych. Po zaledwie jednym roku cotygodniowego używania konopi indyjskich ogólne samopoczucie nastolatków znacznie spada, jak wynika z niedawnych badań przeprowadzonych w Kanadzie. Ci młodzi ludzie, którzy regularnie uprawiali sport, radzili sobie jednak lepiej.
Co Najmniej 60 Minut Umiarkowanej Do Wyczerpującej Aktywności Fizycznej Dziennie
Od dawna wiadomo, że ćwiczenia fizyczne są nie tylko ogólnie korzystne dla zdrowia, ale mają również pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne. Z wielu badań wynika, że sport ma nawet działanie antydepresyjne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca zatem, aby wszyscy regularnie korzystali z ćwiczeń. Dla zdrowego rozwoju, młodzież powinna angażować się w co najmniej 60 minut umiarkowanej do wyczerpującej aktywności w ciągu dnia. Zespół badawczy z Kanady przyjrzał się teraz, jak sport wpływa na młodych ludzi, gdy ci palą cannabis.
Kierownik badań Markus Duncan i jego zespół wykorzystali dane z trwających badań kohortowych, w których studentom zadawane są liczne pytania na różne tematy związane ze zdrowiem. Na potrzeby swoich badań zespół poddał analizie dwie ankiety, które odbyły się w odstępie roku. Wzięło w nim udział ponad 3000 młodych ludzi w klasach od 9 do 12.
Mniej Palenia Marihuany i Więcej Sportu Chroni Zdrowie Psychiczne
Stwierdzono, że młodzież, która przynajmniej raz w tygodniu spożywa konopie indyjskie, w drugim wywiadzie częściej wykazywała objawy depresji i zaburzenia lękowe. Ogólnie rzecz biorąc pogorszyło się ich psychiczne samopoczucie. Z kolei osoby, które początkowo paliły dużą ilość marihuany, a w międzyczasie zmniejszyły swoją konsumpcję, po roku czasu wykazywały lepsze samopoczucie psychiczne.
Stwierdzono, że sport ma znaczący wpływ na dobre samopoczucie. Młodzież, która na co dzień była aktywna fizycznie, wykazywała mniejsze ryzyko depresji i czuła się lepiej niż osoby w tym samym wieku, które nie uprawiały sportu. Efekt ten był niezależny od tego, jaką ilość marihuany palono. Zespół badawczy stwierdza, że ćwiczenia mogą w pewnym stopniu chronić przed negatywnymi skutkami palenia dla zdrowia psychicznego.
Wcześniejsze badania wykazały również, że sport nie tylko pomaga w rzuceniu używania konopi indyjskich. Wydajność umysłowa również szybciej odzyskuje siły, kiedy osoby chcące rzucić palenie regularnie uprawiają ćwiczenia fizyczne.