Rozszczepienie Aorty Po Zażyciu Kokainy


feminizowane nasiona marihuany

Spożywanie kokainy zwiększa ryzyko wystąpienia zagrażających życiu uszkodzeń aorty. Według jednego z badań, osoby dotknięte tą przypadłością są stosunkowo młode.

Typowym objawem pęknięcia aorty jest nagły ból w okolicy klatki piersiowej. Ból może być bardzo silny i odczuwalny jako kłujący bądź rwący. W przypadku pęknięcia wewnętrznej ściany aorty dochodzi do skrajnego zagrożenia życia. Technicznym terminem pęknięcia aorty jest rozszczepienie aorty.

Aorta to główna tętnica, która przenosi krew z serca do reszty ciała. W przypadku ostrego rozszczepu aorty typu A rozdarcie następuje w pierwszym odcinku aorty, który przylega do serca. Może to uciskać serce i blokować naczynia prowadzące do innych organów. Taki incydent jest uważany za jeden z najpilniejszych nagłych przypadków w kardiochirurgii.

Osoby spożywające kokainy stosunkowo często cierpią na rozszczepienie aorty. Zespół badawczy prowadzony przez Stephana Kurza z Charité Universitätsmedizin w Berlinie szacuje, że w Unii Europejskiej rocznie problem ten dotyczy do 1 500 osób używających kokainy. Aby dowiedzieć się więcej o tej grupie osób, zespół ocenił próbkę 45 zgłoszeń przypadków, w których doszło do rozszczepienia aorty w związku z używaniem kokainy. Spośród nich 11 przypadków było leczonych w Charité, a zespół zbadał 34 przypadki w literaturze międzynarodowej.

Rozszczepienie Aorty Często Poprzedzone Jest Przewlekłym Spożywaniem Kokainy

Osoby dotknięte tą przypadłością były stosunkowo młode, w średnim wieku 41 lat. Zwykle pacjenci z rozszczepieniem aorty mają ponad 60 lat. 9 na 10 badanych osób to mężczyźni. Około 6 na 10 osób dotkniętych rozszczepieniem aorty w momencie ataku skarżyło się na ból w klatce piersiowej. U około jednej czwartej ból promieniował do pleców i tyle samo osób skarżyło się na ból w jamie brzusznej.

Prawie trzy czwarte pacjentów od ponad roku spożywało kokainy. Średni czas między ostatnim użyciem kokainy a wystąpieniem objawów wynosił jedną godzinę. Oznacza to, że atak często występuje pod ostrym wpływem kokainy, ale nie zawsze. Trzy czwarte osób doznało rozszczepu aorty sklasyfikowanego jako typ A, co oznacza, że nastąpiło ono bezpośrednio w sercu. W pozostałych przypadkach pęknięcie wewnętrznej ściany aorty nastąpiło dalej od serca. Dziewięć osób zmarło w szpitalu, a pięć zmarło przed przyjęciem.

Elastyczność Naczynek Zostaje Utracona

Nie można z całą pewnością stwierdzić, czy to właśnie kokaina spowodowała u badanych rozszczepienie aorty. Jednak już sam, dosyć młody wiek pacjentów sugeruje znaczący wpływ kokainy. Wcześniejsze badania wykazały, że przewlekłe spożywanie kokainy usztywnia naczynia krwionośne i uszkadza komórki wewnętrznej ściany aorty. Osoby używające kokainy są również bardziej narażone na ryzyko nagłej śmierci sercowej.

Wiele osób używających kokainy ma jednak inne czynniki ryzyka, które są szkodliwe dla naczyń krwionośnych. Na przykład, okazuje się, że 84 procent danych osób, w przeszłości paliły, a trzy czwarte cierpiało na wysokie ciśnienie krwi.

Zgodnie z międzynarodowym rejestrem ostrych rozszczepów aorty, używanie kokainy jest zgłaszane w dwóch procentach wszystkich przypadków. Kurz i jego zespół badawczy podejrzewają, że prawdziwa liczba przypadków używania kokainy wśród pacjentów z rozszczepieniem aorty może być jeszcze większa, ponieważ nie wszyscy przyznają się do spożywania narkotyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.