Efekt placebo może mieć znaczący wpływ na działanie przeciwbólowe konopi indyjskich. To wynik ostatniej metaanalizy ze Szwecji.
Niebieski, pomarańczowy, różowy czy czerwony? Skuteczność leków może się różnić w zależności od koloru tabletek, chociaż zawierają te same substancje czynne. A dzieje się tak, ponieważ z kolorem mogą być związane pewne oczekiwania pacjenta co do efektu. Oczekiwania mogą przynieść efekty nawet wtedy, gdy w takich lekach nie jest zawarta substancja czynna. Jest to tzw. efekt placebo.
Niedawne badanie przeprowadzone w Szwecji na temat przeciwbólowego działania konopi indyjskich sugeruje, że efekt placebo jest kluczowym elementem tego działania. W szczególności doniesienia medialne zwiększyłyby oczekiwania co do wpływu konopi indyjskich poprzez zniekształconą prezentację wyników badań.
Metaanaliza 20 Pojedynczych Badań
Kierownik badań Karin Jensen i jej zespół przeprowadzili metaanalizę, która podsumowała 20 pojedynczych badań. Zaletą metaanalizy w porównaniu z badaniami indywidualnymi jest większa próba, co na przykład zmniejsza wagę błędów pomiarowych. Łącznie do analizy włączono dane od blisko 1500 osób. Osoby te były w wieku od 33 do 62 lat i cierpiały z powodu różnego rodzaju przewlekłego bólu.
W metaanalizie uwzględniono jedynie badania kontrolowane placebo. Uczestnicy otrzymali więc albo lek zawierający substancję czynną z konopi indyjskich, albo placebo. Używano tabletek, aerozoli, oleju, dymu lub pary. Smak, zapach i wygląd placebo były zwodniczo podobne do konopi indyjskich. Uczestnicy badań nie wiedzieli, czy otrzymują placebo, czy substancję czynną z konopi indyjskich. Były to tak zwane randomizowane badania kontrolowane.
Na pierwszy rzut oka produkty oparte na konopiach indyjskich wydawały się dobrze działać przeciwbólowo. Jednak konopie placebo również dawały dobry efekt. Sugeruje to, że działanie przeciwbólowe konopi indyjskich w dużej mierze opiera się na efekcie placebo.
Opinie Mediów Jednostronnie Pozytywne
Naukowcy twierdzą, że efekt placebo może mieć związek z zainteresowaniem mediów tematem medycznej marihuany, co z kolei powoduje wzrost oczekiwań wśród społeczeństwa. W związku z tym zespół przyjrzał się bliżej doniesieniom medialnym na ten temat. Stwierdził przy tym, że wyniki badań klinicznych są w większości jednostronnie pozytywne. Rzadko mówiono o działaniu uspokajającym lub możliwym efekcie placebo. Według naukowców, może to przyczynić się do efektu placebo w badaniach.