Uzależnienie Od Smartfona i Zły Wpływ Rodziców Na Swoje Dzieci


feminizowane nasiona marihuany

Uwaga na „Smombie”! Jeśli rodzice ciągle gapią się w swój telefon, to ich dzieci zazwyczaj robią to samo, co sugerują badania z Korei Południowej.

Lekko pochylona głowa i wzrok skierowany w mały ekran. Jeśli ludzie jak zahipnotyzowani spoglądają na swój smartfon i niemalże nie zauważają swojego otoczenia, to żartobliwie nazywamy ich „smombie”. Jest to połączenie słów „smartphone” i „zombie”.

Sile przyciągania smartfona ulegają nie tylko nastolatki. Nawet dorośli często nie mogą się oprzeć częstemu oglądaniu na swój telefon komórkowy. Uzależnienie od smartfona nie jest oficjalną diagnozą, ale nadmierne korzystanie ze smartfona jest uważane za uzależnienie behawioralne. Niedawne badanie z Korei Południowej zbadało, jaki wpływ na dzieci ma nadmierne używanie smartfonów przez ich rodziców.

Młodzi Ludzie Oceniają Zachowania Wychowawcze Swoich Rodziców

W badaniu wzięło udział 2360 nastolatków w wieku średnio 14,5 lat, każde z towarzystwem jednego rodzica. Poprzez wywiady i kwestionariusze autorzy badania chcieli dowiedzieć się więcej o korzystaniu ze smartfonów i dowiedzieć się, jak młodzi ludzie oceniają zachowania wychowawcze swoich rodziców.

Okazało się, że jeśli rodzice wykazują oznaki uzależnienia od smartfonów, to najprawdopodobniej dotyczy to również dzieci. Jednym z możliwych wyjaśnień jest teoria uczenia się społecznego: dzieci i młodzież często świadomie lub nieświadomie kierują się zachowaniami rodziców. Jeśli rodzice stale korzystają ze smartfona, może to sygnalizować nastolatkom, że takie zachowanie jest normalne i dopuszczalne. To z kolei prowadzi do tego, że młodzi ludzie często przyjmują takie zachowania.

Rodzice Uzależnieni Od Smartfonów Są Postrzegani Jako Odpychający

Zespół badawczy natknął się na inne powiązania. Kiedy nastolatkowie mieli opisać zachowania wychowawcze swoich rodziców, rodzice uzależnieni od smartfonów często byli oceniani jako gorsi. Młodzież, która opisała zachowanie swoich rodziców jako niezbyt dobrze, wykazywała również tendencję do agresji. Oba te zjawiska, złe relacje z rodzicami i agresja ich dzieci, były z kolei związane z używaniem smartfonów przez nastolatków.

Jak można to wyjaśnić? Zespół badawczy zakłada następujący związek: jeśli rodzice spędzają dużo czasu na telefonie komórkowym, to potrzebują średnio więcej czasu na podjęcie reakcji wobec swoich dzieci, na przykład gdy tego o coś proszą. W najgorszym przypadku dzieci są nawet ignorowane, wtedy o takim rodzicu mówimy „smombie”.

Co więcej, tacy rodzice są również mniej wrażliwi. Zwiększa to poczucie odrzucenia i niezrozumienia u dzieci i młodzieży. Te uczucia z kolei mogą prowadzić do agresji. Aby poradzić sobie z takimi nieprzyjemnymi uczuciami, niektórzy szukają ucieczki w wirtualnym świecie, spędzając czas na grach komputerowych czy przy smartfonie.

Badanie to nie pozwala jednak na wykazanie, czy te zjawiska są ze sobą powiązane. Istnieje również szereg innych czynników. Na przykład wpływ na użycie przez nastolatków smartfonów ma również krąg znajomych. Badanie pokazuje jednak jedną rzecz: rodzice nie zawsze są dobrym wzorem do naśladowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.