Palenie i picie alkoholu wśród młodzieży w Europie spada. Za to rośnie popularność wapowania, czyli używania e-papierosów.
Jak wygląda sytuacja dotycząca konsumpcji substancji wśród młodzieży w Europie? Gdzie pije się najwięcej? Jakie są trendy w paleniu? Od 30 lat uczniowie w wieku 15–16 lat z 37 uczestniczących krajów europejskich są regularnie pytani o konsumpcję substancji. Europejska Agencja ds. Narkotyków opublikowała nowe wyniki badania ESPAD.
Palenie Tytoniu Osiągnęło Najniższy Poziom w Historii
Ostatnie badanie z 2024 roku wykazało, że w najbardziej wysuniętych na północ i południe punktach Europy pali się najmniej. W Islandii 13 procent osób w wieku 15-16 lat już kiedyś paliło, na Malcie odsetek ten wynosi 16 procent. Dzięki temu są trendsetterami oni w Europie. W 1995 roku 68 procent młodych ludzi w Europie już kiedyś paliło, a w 2024 roku odsetek ten zmniejszył się do 32 procent, czyli o ponad połowę. W rezultacie palenie tytoniu osiągnęło najniższy poziom od początku badania.
Elektroniczne Papierosy Są w Modzie
Nikotyna nie jest jednak konsumowana tylko w postaci tytoniu. Podczas gdy spada palenie zwykłych papierosów, rośnie wapowanie. Według wyników ESPAD w ostatnich latach wyraźnie wzrósł odsetek osób używających e-papierosów. W 2019 roku 14 procent młodzieży przyznało, że wapuje. W 2024 roku odsetek ten wzrósł do 22 procent. Aż 44 procent młodych ludzi w Europie już kiedyś próbowało e-papierosów.
W większości krajów dziewczęta mają więcej doświadczenia z e-papierosami niż chłopcy. Wśród uczniów 46 procent dziewcząt i 41 procent chłopców już kiedyś spróbowało e-papierosa.
Spożycie Alkoholu Spada, Ale Jest Ono Nadal Wysokie
Spożycie alkoholu wśród młodzieży w Polsce jest uważane za poważny problem społeczny. Mimo tego, że w ostatnich latach badania pokazują spadek wskaźników picia, to alkohol i tak jest najczęściej używaną substancją psychoaktywną przez młodych ludzi w Polsce.
Wyniki badań ESPAD pokazują, że ponad 70% uczniów w wieku 15-16 lat i ponad 90% w wieku 17-18 lat kiedykolwiek spożywało alkohol, i chociaż liczba ta spada, to spory odsetek młodzieży pije alkohol regularnie, a nawet upija się. W 2003 roku do picia alkoholu przyznawało się 72% chłopców i 60% dziewcząt w wieku 15-16 lat.
Młodzież w Europie coraz częściej powstrzymuje się od nadmiernego picia. W ciągu 30 lat obserwacji odsetek młodzieży, która kiedykolwiek była pijaną, spadł z 36 do 30 procent. Polacy należą jednak do krajów o wysokim spożyciu alkoholu w Europie. Wśród 15-16-latków 39% piło alkohol w ciągu ostatnich 30 dni poprzedzających badanie, a wśród 17-18-latków liczba ta wynosiła aż 73%. W Danii odsetek młodzieży, która od czasu do czasu upija się, wynosi 55%. Na Islandii jest to tylko 9 procent młodzieży.