Nowe Badania z Izraela Na Temat Marihuany w Walce z Nadciśnieniem


feminizowane nasiona marihuany

W tradycyjnej medycynie konopie indyjskie są stosowane od tysięcy lat w celu leczenia różnych dolegliwości u ludzi. Zwłaszcza w tradycyjnej medycynie chińskiej ta roślina była już w przeszłości stałym elementem.

Niestety, z powodu prohibicji roślina marihuany na całym świecie stawała się coraz bardziej zapomniana, a negatywna reputacja rzuciła się jak ciemny cień na jej pozytywne właściwości. Jednak od kilku lat obserwujemy trend zmierzający w kierunku legalizacji i częstszego ponownego wykorzystywania marhuany do celów medycznych. Wynika to m.in. z nowych badań przeprowadzonych w Izraelu, które sugerują, że może ona pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Co Roku Około 42% Europejczyków Umiera Na Nadciśnienie

W całej Europie nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów – aż 42% Europejczyków umiera z tego powodu. W samej Polsce około 10 milionów Polaków cierpi na zbyt wysokie ciśnienie krwi. Około czterech na pięciu chorych wie o swojej chorobie, a około 88% jest aktywnie leczonych. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego wzrasta wraz z wiekiem, a nawet dzieci mogą już cierpieć na tzw. nadciśnienie tętnicze. Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia około 2% dzieci w Polsce ma podwyższone ciśnienie krwi.

Głównymi przyczynami tej choroby są przede wszystkim niewystarczająca aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta i nadwaga – ale do tego wrócimy później. Choroba dotyka głównie mężczyzn w wieku dorosłym w wieku od 40 do 50 lat. U kobiet nadciśnienie pojawia się nieco później, od 60 roku życia. Jednak do podwyższonego ciśnienia zwykle prowadzi menopauza, ponieważ hormon obniżający ciśnienie krwi obniża poziom estrogenu, a tym samym podnosi ciśnienie. Ponadto podwyższone ciśnienie krwi występuje u kobiet w ciąży lub przyjmujących tabletki antykoncepcyjne.

Przyczyny Wysokiego Ciśnienia Krwi

Przyczyny nadciśnienia tętniczego są jednak jeszcze bardziej rozległe i zasadniczo dzielą się na dwie klasy – przyczyny pierwotne i przyczyny wtórne. U około 90% chorych występuje choroba, która powoduje nadciśnienie tętnicze, np. choroba narządów. W tym przypadku lekarze mówią o pierwotnym lub nawet istotnym nadciśnieniu tętniczym. Pierwotnemu nadciśnieniu tętniczemu sprzyja również podeszły wiek, predyspozycje rodzinne i nieodpowiedni styl życia – np. dieta, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu itp.

Wtórne nadciśnienie tętnicze występuje rzadko. W tym przypadku ciśnienie krwi jest wynikiem określonej choroby, takiej jak choroba nerek, zaburzenia hormonalne lub choroba naczyń. Leczenie głównej choroby zwykle umożliwia również regulację ciśnienia krwi. Ten rodzaj nadciśnienia występuje głównie u młodych ludzi.

Następujące Czynniki Ryzyka Sprzyjają Wysokiemu Ciśnieniu Krwi:

Obciążenie genetyczne: Osoby, które w swojej rodzinie mają członków z nadciśnieniem tętniczym, są już uważane za wstępnie obciążone. Ryzyko nadciśnienia jest szczególnie wysokie, jeśli rodzice chorują na nadciśnienie wcześnie, czyli przed 55 rokiem życia. Tak przynajmniej twierdzą badania przeprowadzone w USA.

Nadwaga: w jednym punkcie lekarze są zgodni. Nadmiar kilogramów obciąża zarówno serce, jak i układ krążenia. Z tego powodu osoby z dużą nadwagą cierpią na nadciśnienie trzy razy częściej niż osoby z normalną wagą. Obwód brzucha odgrywa tu istotną rolę, ponieważ tłuszcz brzuszny stymuluje procesy zapalne w organizmie. Te z kolei sprzyjają zwapnieniu naczyń krwionośnych, zwanemu również miażdżycą tętnic.

Brak ruchu: U osoby, które z zasady nie poruszają się zbyt często, występuje ryzyko stwardnienia naczyń krwionośnych. Zwłaszcza w połączeniu z nadwagą prowadzi to do powstania wysokiego ciśnienia krwi. Regularne ćwiczenia są niezbędne do utrzymania elastyczności naczyń krwionośnych i poprawy przepływu krwi, co z kolei ma pozytywny wpływ na poziom lipidów we krwi.

Za dużo soli: Wiele ludzi używa soli, a sól jest ważna dla krwiobiegu. Jednak dawka większa niż 5 gramów dziennie, czyli około jednej łyżeczki do herbaty, to jednak za dużo. Zwłaszcza u osób, które są wrażliwe na sól, minerał ten podnosi ciśnienie krwi.

Spożywanie alkoholu: Alkohol zwiększa ciśnienie krwi, a także powoduje otyłość. Osoby spożywające dziennie około 3/4 litra piwa lub 1/3 litra wina są dwukrotnie bardziej narażone na nadciśnienie niż osoby, które nie piją alkoholu. W związku z tym alkohol powinien być spożywany tylko w niewielkich ilościach, a nie konsumowany regularnie.

Nikotyna: Około 8 milionów ludzi w Polsce uzależnionych jest od papierosów. Palenie tytoniu generalnie wiąże się z wysokim ryzykiem dla serca i układu krążenia, obciąża naczynia krwionośne i sprzyja miażdżycy.

Stres: Osoby, które mają wymagającą i ciężką pracę, są predysponowani do wysokiego ciśnienia krwi. Stres psychiczny, taki jak konflikty w związku lub rodzinie, może również prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi. Winne są hormony stresu, takie jak kortyzol. W momencie, gdy nasz mózg wydziela kortyzol, mięśnie naczyń krwionośnych kurczą się, zwiększa się opór naczyniowy, a serce musi mocniej pracować. Rezultat: wzrasta ciśnienie krwi.

Jaki Wpływ Ma Marihuana Na Ciśnienie Tętnicze

Od wielu lat różne instytuty badawcze badają wpływ marihuany na nasze ciśnienie krwi. Na przykład zbadano, w jakich warunkach konopie indyjskie mogą obniżać ciśnienie krwi. Ponieważ jednak wpływ marihuany zależy od wielu czynników, istnieje ogromna liczba elementów, które należy mieć tu na uwadze. Dlatego przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, jak marihuana w ogóle działa na ludzkie ciało i dlaczego.

Większość użytkowników konopi indyjskich prawdopodobnie już wie, że nasz organizm ma tak zwany układ endokannabinoidowy, który jest ściśle związany z ośrodkowym układem nerwowym. Nie chcemy zbytnio wykraczać poza zakres tego artykułu, dlatego zajmiemy się nim pokrótce, aby każdy mógł zrozumieć, o co tu chodzi.

Jak zatem marihuana wpływa na organizm i czym jest układ endokannabinoidowy? Układ endokannabinoidowy, jak już wspomniano, jest ściśle związany z ośrodkowym układem nerwowym i rozciąga się w całym organizmie jak sieć. Sieć ta posiada receptory – tak zwane receptory CB, do których dokują kannabinoidy rośliny konopi, aby regulować z nich określone procesy. W ten sposób konopie indyjskie są w stanie obniżyć ciśnienie krwi. Potwierdzają to przynajmniej dwa kolejne badania, którym szczurom cierpiącym na wysokie ciśnienie krwi podawano THC. Ale nawet jeśli brzmi to kusząco, nie oznacza to automatycznie, że osoby cierpiące na nadciśnienie powinny sięgnąć bezpośrednio po jointa.

Ważne jest, aby pamiętać, że szczurom podawano izolowaną ciekłą postać THC. Większość użytkowników marihuany ją pali lub odparowuje w waporyzatorze, co powoduje spalenie wielu ważnych składników tej rośliny, a palenie ma również inne konsekwencje zdrowotne.

W innym badaniu naukowcy doszli do wniosku, że zażywanie konopi indyjskich może nawet zwiększyć ciśnienie krwi bezpośrednio po paleniu. Przyczyną tego, według naukowców, jest fakt, że konopie indyjskie mają działanie rozszerzające naczynia krwionośne, co powoduje ich powiększenie. W rezultacie przez powiększone naczynia krwionośne automatycznie pompowane wa jest większa ilość krwi, co powoduje m.in. czerwone oczy u wielu palaczy.

Naukowcy z Izraela nie zgadzają się z tym stwierdzeniem i w swoim badaniu doszli do wniosku, że konopie indyjskie w krótkim okresie mogą obniżyć ciśnienie krwi. W ten sposób naukowcy odkryli, że ciśnienie krwi u osób powyżej 60 lat po spożyciu marihuany zmniejszyło się w ciągu kolejnych godzin. Trzy godziny po spożyciu i w nocy stwierdzono, że spadek był najbardziej widoczny. Naukowcy uważają, że może to być spowodowane samą marihuaną lub czynnikami pośrednimi, takimi jak łagodzenie bólu i redukcja stresu, ale odwrócenie obu może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi.

Izraelskie Badanie Daje Powód Do Nadziei

W izraelskim badaniu z 20 stycznia 2021 roku badacze w Izraelu przebadali 26 pacjentów w wieku powyżej 60 lat przed i trzy miesiące po rozpoczęciu używania medycznej marihuany na receptę. Celem było sprawdzenie wpływu na ciśnienie krwi i częstość akcji serca u osób starszych. Przede wszystkim dlatego, że konopie odgrywają coraz większą rolę dla tego rodzaju grupy osób.

„Najszybciej rosnącą grupą osób zażywających marihuanę medyczną są osoby starsze, ale niewiele jest dowodów na bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe tej populacji”, stwierdzono w badaniu. Ciśnienie krwi probantów badano w ciągu 24 godzin, a wynik był jednoznaczny:

Okazało się, że zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi u uczestników po trzech miesiącach zażywania medycznej marihuany zmniejszyło się odpowiednio o 5,0 mmHg i 4,5 mmHg. Również w nocy ciśnienie krwi znacznie spadło, a badacze nie wiedzą jednoznacznie, który składnik w roślinie odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi. Uważa się jednak, że zarówno kannabinoid o nazwie kanabidiol (CBD), jak i tetrahydrokanabinol są odpowiedzialne za tą reakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.