Rzucenie palenia przy spożywaniu marihuany jest trudniejsze


feminizowane nasiona marihuany

Czym różnią się osoby, którym skutecznie udało się rzucić palenie od tych osób, które nadal palą papierosy i nie mogą wygrać z nałogiem? Trzech naukowców z Francji postanowiło znaleźć odpowiedź na to pytanie na podstawie reprezentatywnego badania.

Prędzej czy później większość palaczy chce skończyć z nałogiem. Pierwsze sześć miesięcy po rzuceniu palenia są uważane za szczególnie krytyczne. Części osób rzucających palenie udaje się wyjść z nałogu, a innej części nie. Prowadząca badania Fabienne El-Khoury Lesueur oraz dwie inne badaczki za pomocą reprezentatywnych badań zbadały, co różni te dwie grupy.

W ramach telefonicznej ankiety przeprowadzono wywiad z liczbą ponad 2.000 obecnych i byłych palaczy. Około cztery z dziesięciu osób albo jeszcze nigdy wcześniej nie próbowały rzucić palenia albo nie wytrzymały dłużej niż sześć miesięcy. 17 procentom ankietowanych udało się w przeszłości przekroczyć granicę sześciu miesięcy bez palenia, jednak później znowu wrócili do nałogu. 43 procentom ankietowanych jednak udało się pozostać bez nałogu.

Konsumenci marihuany okazali się być mniej zmotywowani do rzucenia palenia

Porównanie pokazuje, że osoby, które skutecznie rzuciły palenie, najczęściej są starsze i mają lepsze wykształcenie niż osoby, którym jeszcze nigdy się to nie udało.

Ponadto rzadziej używają one elektronicznych papierosów, w ich otoczeniu nie ma znacznej liczby osób palących i są bardziej świadome ryzyk powstałych w wyniku palenia tytoniu. Kolejnym znaczącym faktorem według analiz jest spożywanie cannabisu. Osoby, które palą trawkę mają mniejsze szanse na rzucenie palenia.

Naukowcy wyjaśnili, że osoby spożywające konopie są ogólnie mniej zmotywowane do rzucenia palenia. Do tego dochodzi fakt, że uzależnienie od nikotyny nasila się, gdy cannabis zostaje mieszany z tytoniem. Ze względu na to, że cannabis najczęściej jest spalany, może to być bodźcem powodującym ponowne wejście w nałóg. Dlatego radzi się, aby przy rzuceniu palenia również zrezygnować ze spożywania marihuany.

W prawdzie wraz z procesem starzenia się wzrasta prawdopodobieństwo powodzenia rzucenia palenia, jednak autorki badania polecają wszystkim palaczom, aby rzucili oni palenie najszybciej jak to możliwe. Prace badawcze pokazały, że osoby, które rzucają palenie przed ukończeniem 40 roku życia, mają podobną przeciętną długość życia jak osoby, które nigdy nie paliły.

Źródło:
El-Khoury Lesueur, F., Bolze, C. & Melchior, M. (2018). Factors associated with successful vs. unsuccessful smoking cessation: Data from a nationally representative study. Addictive Behaviors, 80, 110-115.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.