Czy cannabis zwiększa ryzyko śmierci poprzez nadciśnienie tętnicze?


feminizowane nasiona marihuany

Według jednego z amerykańskich badań spożywanie cannabisu może zwiększyć ryzyko śmierci w wyniku nadciśnienia tętniczego. Eksperci jednak uważają badania za metodycznie wątpliwe i mało do przyjęcia.

Nadciśnienie tętnicze to groźna, przewlekła choroba, która najczęściej rozwija się bardzo powoli i niezauważalnie. Za wysokie ciśnienie może nieść za sobą cały rząd chorób serca oraz krążenia, jak udar mózgu czy zawał serca oraz prowadzić do uszkodzenia innych organów wewnętrznych. Nadciśnienie z tego względu zalicza się też do najczęstszych przyczyn śmierci.

Wiadomym jest, że cannabis w trakcie rauszu może podnieść częstotliwość bicia serca oraz ciśnienie tętnicze. Dotychczas niewiele jednak wiadomo o długotrwałym wpływie marihuany na choroby serca oraz krążenia, jak mówi Barbara Yankey, badaczka przy Georgia State University w Stanach Zjednoczonych.

Zespół badaczy pod jej kierownictwem zdecydował się dlatego pójść za tym pytaniem i zbadać, czy spożywanie konopi zwiększa ryzyko śmierci z powodu nadciśnienia. Ze względu na to, że nie wykonano w tym kierunku jeszcze żadnej strategii porównań podłużnych, naukowcy ponownie wykorzystali istniejące już dane z regularnie przeprowadzanych badań zdrowotnych.

Trzykrotnie zwiększone ryzyko śmierci.

W 1991 roku po raz pierwszy zbadano stan zdrowia uczestników tych badań. W 2005 roku dodatkowo spytano ich o to, czy kiedykolwiek spożywali oni cannabis. Zespół badaczy połączył te dane z narodowym rejestrem przypadków śmiertelnych, który zawierał dane na temat przyczyn śmierci aż do roku 2011.

Zarejestrowane były kompletne dane aż 1.213 osób. Z tych osób do 2011 roku 27 procent zmarło. Yankey i jej zespół podejrzewają, że cannabis może mieć nawet większy wpływ na system naczyniowy niż palenie tytoniu.

Znaczne wątpliwości jeśli chodzi o wyniki badań.

W komentarzu do badań naukowcy Stephen Sidney, Jamal Rana oraz Reto Auer wyrażają jednak znaczne wątpliwości jeśli chodzi o metodę w poprawnym wykonaniu badań. Chodzi tu między innymi o to, że jak to jest możliwe, aby przypadki śmiertelne występowały już od 1991 roku, ale dopiero w 2005 roku pytano o spożywanie cannabisu. Nadal nie wiadomo jak pobrano dane od osób, które zmarły przed rokiem 2005.

Ponadto w badaniach podane są wyjątkowo wysokie liczby przypadków śmiertelnych. Na podstawie znanych danych o śmierci dla grupy osób poniżej 25 roku życia w badaniach oczekiwana liczba przypadków śmiertelnych to 9. Yankey i jej zespół zanotowali jednak aż 63 przypadków w tej grupie wiekowej, czyli 7 razy więcej.

Wedle metodycznych niedociągnięć i mało prawdopodobnych liczb przypadków śmiertelnych Sidney i jej zespół uważają wszelkie wnioski za wątpliwe. Pytanie, czy spożywanie cannabisu podnosi liczbę przypadków śmiertelnych spowodowanych nadciśnieniem tym samym pozostaje bez odpowiedzi.

Źródła:
Pressrelease (9.8.2017) (escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/marijuana-associated-with-three-fold-risk-of-death-from-hypertension)

Yankey, B. A., Rothenberg, R., Strasser, S., Ramsey-White, K. & Okosun, I. S. (2017). Effect of marijuana use on cardiovascular and cerebrovascular mortality: A study using the National Health and Nutrition Examination Survey linked mortality file. European Journal of Preventive Cardiology, 24, 1833-1840.

Sidney, S., Rana, J. S. & Auer, R. (2018). Comment on ‚Effect of marijuana use on cardiovascular and cerebrovascular mortality‘. European Journal of Preventive Cardiology, DOI: 10.1177/2047487317752427.

Neuhauser, H., Kuhnert, R. & Born, S. (2017). 12-Monatsprävalenz von Bluthochdruck in Deutschland. Journal of Health Monitoring, 2(1). DOI 10.17886/RKI-GBE-2017-007. Berlin: Robert Koch-Institut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.