W jednym badaniu (Lerner, A. G., & Lev Ran, S. (2015). LSD-associated “Alice in Wonderland Syndrome” (AIWS): A Hallucinogen Persisting Perception Disorder (HPPD) Case Report. Isr J Psychiatry Relat Sci, 52(1), 67-69.) lekarze opisują przypadek mężczyzny, który po zażyciu LSD przez okres roku czasu cierpiał na tak zwany Zespół Alicji w Krainie Czarów.
Wszyscy znamy przygody Alicji w Krainie Czarów. Raz jest ona mała, raz duża. W opowieści Lewisa Carrolla bohaterka przeżywa cały szereg zwariowanych rzeczy. Książka ta została kilkakrotnie sfilmowana, ostatnio z Johnnym Deppem w roli Szalonego Kapelusznika. Te wspaniałe przygody Alicji w Krainie Czarów znalazły swoje miejsce nawet w medycynie.
Zespół Alicji w Krainie Czarów opisuje chorobę, która wiąże się z charakterystycznymi zaburzeniami percepcji. Po raz pierwszy chorobę tą opisał lekarz John Todd w 1955 roku. Todd zauważył, że pacjenci oraz pacjentki, którzy chorują na migrenę albo padaczkę czasami postrzegają samych siebie albo swoje otoczenie silnie powiększone albo zmniejszone. Również przedmioty, które znajdują się daleko mogą mogą być postrzegane jako bardzo blisko i na odwrót.
Ze względu na to, że Lewis Carroll sam chorował na epilepsję Todd podejrzewał, że autor powieści pisząc Alicję w Krainie Czarów inspirował się swoimi własnymi przeżyciami.
Dwóch lekarzy z Izraela, Arturo Lerner i Shaul Lev Ran opisali przypadek, w którym to 26 letni student dwa dni po swoim ostatnim rauszu spowodowanym LSD przeżył symptomy, które były podobne do tych zachodzących podczas zespołu Alicji w Krainie Czarów. Dla przykładu, książki zdawały mu się znajdować bliżej, a krzesła dalej, niż w rzeczywistości.
Również głowa jego psa wydawała się mniejsza niż zwykle a niektóre przedmioty wydawały mu się poruszać tam i z powrotem. Symptomy te pojawiały się przez rok czasu, aż w końcu całkowicie ustały. Jest to pierwszy przypadek zespołu Alicji w Krainie Czarów, który ma związek z flashbackiem, jak piszą autorzy w jednym z fachowych czasopism.
Ze względu na to, że chodzi tu tylko o opis przypadku nie można wykluczyć, że również inne powody mogły być odpowiedzialne za wystąpienie tego syndromu. 26-latek był jednak w pełni przekonany, że jego problemy z percepcją są tylko i wyłącznie spowodowane zażyciem LSD.