Marihuana Nie Ma Negatywnego Wpływu Na Motywację


feminizowane nasiona marihuany

Istnieje wiele pogłosek na temat używania marihuany. Typowymi stereotypami są zwiększony apetyt, czyli słynna gastrofaza, śmianie się oraz to, że z biegiem czasu konsumenci marihuany sięgają po silniejsze narkotyki. Tak samo, jak te stwierdzenia mają mało do czynienia z naukowymi standardami, tak samo nic z prawdą nie ma stwierdzenie, że palacze marihuany są szczególnie leniwi.

Po przeprowadzeniu badań przez naukowców związanych z Oregon State University nie ma żadnych wskazówek na to, aby dorośli ze względu na regularne spożywanie marihuany wykazywali się mniejszą motywacją niż osoby, które nie sięgają po ten naturalny narkotyk.

Zespół Amotywacyjny

Zespół amotywacyjny określa obecnie psychologiczny fenomen zmniejszenia wydajności oraz zaburzenia inicjatywy u ludzi, którego zakres sięga od obojętności aż po apatię spowodowaną niedostateczną lub całkowitym brakiem motywacji. Zespół amotywacyjny jest bardzo chętnie przypisywany przewlekłej konsumpcji marihuany i wskazuje na to, że konsumenci posiadają mniejszą inicjatywę do działania.

Naukowcy z Oregon State University przebadali teraz zespół amotywacyjny na osobach, które w przeciągu ostatniego roku minimum trzy razy w tygodniu spożywały marihuanę. W celach porównawczych w badanie zaangażowano również osoby, które spożywały marihuanę nie częściej niż raz w miesiącu bądź w ogóle nie miały styczności z tym narkotykiem.

Naukowcy po przeprowadzeniu badania i po sprawdzeniu wyników dotyczących zmiennych współzmiennych (trzecich zmiennych) nie stwierdzili znaczących różnic pomiędzy grupami probantów jeśli chodzi o apatię. Wzięto pod uwagę również aktualne spożycie alkoholu oraz oznaki depresji.

Zaskakujące Różnice

Autorzy badania po ocenie wyników stwierdzili, że konsumenci marihuany, w porównaniu do osób z grup kontrolnych, wkładają więcej wysiłku w nagradzanie, co wskazuje na większą motywację. W szczególności wtedy, gdy poziom nagród wzrasta, osoby zażywające konopie indyjskie z większym prawdopodobieństwem wybierają trudniejsze wyzwania niż osoby kontrolne. W związku z tym naukowcy doszli do wniosku, że aktualne wyniki nie potwierdzają teorii zespołu amotywacyjnego u osób zażywających konopie indyjskie.

Konsumenci marihuany w porównaniu do grup kontrolnych wykazywały większy wysiłek w podejmowaniu decyzji o ich obowiązkach niż osoby kontrolne. Mimo to naukowcy stwierdzają, że „w obliczu ograniczonej liczby badań w tym zakresie przyszłe badania powinny stosować zarówno osobiste doświadczenia probantów, jak i metody oparte na zadaniach, aby ocenić motywację osób spożywających marihuanę i jednocześnie skontrolować współzależności, takie jak depresja, konsumpcja substancji oraz czynniki osobiste.

Badania z 2021 roku i wcześniejsze fakty wskazują na podobne obserwacje lub przynajmniej zaprzeczają, że zażywanie konopi indyjskich ogranicza motywację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.