Krótka Droga Od Gier Wideo Do Hazardu
Wyniki badań przeprowadzonych w Finlandii wskazują na to, że w przypadku młodzieży gry wideo oraz gry hazardowe są ze sobą powiązane.
W 2020 roku przychody z samych zakupów w grach wideo osiągnęły poziom ponad 3 miliardów euro. Same gry są często darmowe, jednak za nowy awatar, inną broń lub przybory gracze muszą wydać od kilku do nawet kilkuset złotych. Teoretycznie niektóre z nich można zdobyć dzięki specjalnym umiejętnościom, ale pieniądze to szybszy sposób na zdobycie ulepszeń w grze. Z badań przeprowadzonych w Finlandii wynika, że młodzi ludzie, którzy częściej wydają pieniądze w grach wideo, są bardziej narażeni na inwestowanie pieniędzy w gry hazardowe.
Hazard dla nastolatków jest właściwie zabroniony, nawet w Finlandii. Mimo to niektórzy młodzi próbują szczęścia. Według ogólnoeuropejskiej ankiety wśród uczniów 22 procent osób w wieku 15-16 lat przynajmniej raz wydało pieniądze na hazard w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Były to przede wszystkim losy na loterię lub zakłady sportowe, ale także gry karciane i kości oraz automaty do gry.
Kierownik badania, Sari Castrén, wraz ze swoim zespołem, przyjrzeli się fińskiemu zestawowi danych z badań europejskich. W badaniu wzięło udział około 4600 uczniów w wieku od 15 do 16 lat w Finlandii. Młodzi ludzie zostali zapytani zarówno o ich zachowania hazardowe, jak i o gry wideo.
Wydawanie Pieniędzy Na Gry Wideo To Początek Hazardu?
Stwierdzono, że u 23 procent chłopców i 4 procent dziewcząt występują objawy problematycznego grania w gry wideo. Może to przerodzić się w uzależnienie. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy gry wideo coraz bardziej dominują w codziennym życiu, wszystkie inne czynności tracą na znaczeniu i są kontynuowane, mimo że ich koniec odczuwa negatywne konsekwencje.
Problematyka gier wideo sama w sobie w badaniu nie stanowiła istotnego czynnika ryzyka związanego z hazardem. Jeśli jednak uczniowie częściej inwestowali pieniądze w gry wideo, byli bardziej skłonni wydawać pieniądze na hazard. Dotyczyło to bardziej chłopców niż dziewcząt. Zdaniem zespołu badawczego możliwe jest, że wykorzystanie pieniędzy w grach wideo w pewnym sensie otwiera drzwi do hazardu.
W przypadku gier wideo, na przykład, tzw. lootboxy mogą łączyć granie z hazardem. Lootboxy to wirtualne skrzynki, których zawartość może przynieść korzyści graczom. Ale to, czy w środku znajdują się przydatne przedmioty, czy tylko rzeczy o niskiej wartości, zależy od przypadku, podobnie jak w przypadku losu na loterii.
Problematyczne Granie w Gry Hazardowe i Zażywanie Substancji Mają Na Siebie Wzajemny Wpływ
Ogólnie rzecz biorąc, uczestnictwo młodzieży w grach hazardowych jest uważane za obarczone ryzykiem. Osoby, które w młodym wieku ulegają pokusie inwestowania pieniędzy w gry hazardowe, są bardziej narażone na późniejsze kłopoty. Mogą to być problemy psychiczne, konflikty z rodziną lub konsekwencje karne.
Ponadto problematyczne zachowania związane z hazardem wiążą się również z problematycznym zażywaniem substancji. Castrén i jej zespół udowodnili, że alkohol i inne zażywanie narkotyków zwiększają ryzyko uprawiania hazardu wśród młodzieży. Zespół badawczy twierdzi, że zażywanie substancji może zwiększać skłonność do hazardu, a problematyczne gry z kolei przyczyniać się do ich zażywania.