Dzisiaj chcemy pokazać Ci przepis na chleb konopny, który dzięki nasionom konopi będzie nie tylko pyszny, ale i chrupiący.
Z żywieniowego punktu widzenia całe nasiona konopi są dobrym źródłem nierozpuszczalnego błonnika, białka, niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz minerałów, takich jak żelazo, magnez i potas.
W przypadku pieczywa wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje:
- Chleb na drożdżach (np. klasyczny biały chleb, bułki, francuska bagietka, ciabatta lub brioche)
- Chleb na zakwasie (np. z mąki żytniej lub z mąką pełnoziarnistą)
- Chleb z proszkiem do pieczenia (np. bułeczki lub bułki twarogowe)
Nasz Przepis Na Chleb Konopny z Nasionami Konopi
Czas przygotowania: 20 minut wyrobienie ciasta, 55 minut pieczenia i 60 minut chłodzenia
Składniki:
- 500 g mąki pszennej typ 1050
- 1 opakowanie proszku do pieczenia
- 250 ml wody
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki oleju konopnego
- 100 g prażonych całych nasion konopi + łuskane nasiona konopi do posypania
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do 200°C i wysmaruj tłuszczem formę do pieczenia. W misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, solą i prażonymi nasionami konopi. Stopniowo dodawaj najpierw olej, a następnie wodę i ugniataj rękami masę do uzyskania jednolitego ciasta.
Ciasto umieść w formie do pieczenia i posyp obranymi nasionami konopi. Wzdłuż chleba zrób nożem nacięcie, aby po upieczeniu miał w tym miejscu ładne pęknięcie.
Piecz chleb przez 55 minut umieszczając na dnie piekarnika małą, żaroodporną foremkę z wodą – dzięki temu będzie chrupiący i nie wyschnie.
Jak Przechowywać Chleb:
Aby chleb jak najdłużej pozostał świeży, najlepiej przechowywać go w garnku z gliny lub kamionki. Materiały te pochłaniają wodę zawartą w chlebie. Chleb, który jest bogaty w błonnik starzeje się dzięki tzw. retrogradacji, co oznacza, że skrobia oddaje wodę związaną podczas pieczenia. Następnie ta woda wyparowuje na powierzchnię chleba i jeśli nie umieścimy go w naczyniu z gliny lub kamionki, woda będzie się gromadzić w pojemniku i przez to chleb spleśnieje.
Smacznego!