Gronowiec szary to rodzaj pleśni o szarym kolorze, która atakuje całą roślinę i ją niszczy.
SYMPTOMY: Z pąków dorastających roślin jest wyczuwalny specyficzny słodkawo zgniły zapach. Niektóre liście przy topach można bez użycia siły usunąć, gdyż pleśnieją one u nasady. Jeśli rozsuniemy kwiatostany na boki, rozpoznamy pleśń. Przebiega ona wzdłuż łodygi i rozprzestrzenia się od środka na zewnątrz. Szary/ciemny płaszcz pleśni pokrywa wnętrze i atakuje nowo wyrastające pąki. Łodyga jest najczęściej koloru ciemnoszarego albo czarnego i wygląda na zepsutą.
OPIS: Do rozmnożenia wszystkich rodzai grzybów musi być obecna wystarczająca ilość zarodników. Grzyby rosną jednak tylko przy odpowiednich warunkach, dlatego najefektywniejszą ochroną będzie utrzymanie odpowiedniego klimatu.
Podczas całkowitej fazy kwitnienia wilgotność powietrza zarówno w dzień jak i w nocy nie może przekraczać 50%. Temperatura w nocy nie może spadać poniżej 20 stopni, gdyż wtedy cała wilgotność się skondensuje i osadzi we wnętrzu kwiatów, co doprowadzi do ich pleśnienia.
Tak samo powinien działać przez cały okres kwitnienia co najmniej jeden wentylator, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Nie należy też podlewać roślin na noc, ponieważ wtedy wilgotność powietrza wzrasta a temperatura spada. Dlatego podlewamy zawsze rano.
Gronowiec szary może w niecały tydzień zniszczyć większość rośliny i rozprzestrzenić się na inne. Dlatego należy zaatakowane miejsce odciąć i wszystkie użyte instrumenty, jak i miejsce ucięcia odkazić 80% etanolem.
TERAPIA: Zaatakowanej rośliny nie da się już wyleczyć, dlatego najlepiej od razu ją wyrzucić, aby pleśń nie zaatakowała pozostałych roślin. W żadnym wypadku nie należy konsumować spleśniałych roślin, gdyż gronowiec szary zawiera szczególnie silne i szkodliwe dla zdrowia toksyny. Jedynym wyleczeniem jest utrzymywanie odpowiedniego klimatu dla roślin.
CZĘSTOŚĆ: występuje dosyć rzadko