Działanie Marihuany Ogranicza Wzrok Oraz Zdolność Prowadzenia Pojazdów
Najnowsze badania wskazują, że spożywanie marihuany zaburza niektóre funkcje wzrokowe. Wpływa ono również na zdolność prowadzenia pojazdów.
Wśród probantów, naćpane osoby nie powodowały więcej wypadków niż trzeźwe. Pod wpływem marihuany w symulatorze jazdy zaobserwowano inne błędy w prowadzeniu pojazdów związane z dysfunkcją wzroku. Hiszpański zespół badawczy przeprowadził dwa badania, które wykazały, że działanie marihuany upośledza funkcje wzrokowe i zdolność prowadzenia pojazdów.
W niedawno przeprowadzonym badaniu Carolina Ortiz i jej zespół zbadali wzrok 31 osób w stanie zarówno trzeźwym, jak i naćpanym. Badani, którzy mieli średnio 23 lata, palili trawkę regularnie, ale nie więcej niż trzy razy w tygodniu. W ramach testu probanci zostali poproszeni o skręcenie swojego jointa w taki sposób, w jaki zwykle to czynią. Nie pozwoliło to na ustalenie zależności dawka-działanie. Zespół badawczy przywiązywał jednak wagę do faktu, że używanie marihuany w warunkach laboratoryjnych jest jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości.
Zaburzone Postrzeganie Głębi i Niewyraźne Widzenie w Nocy
Testy wykazały, że osoby naćpane wykazywały zaburzenia postrzegania głębi oraz kontrastu. Ponadto w oczach naćpanych uczestników testu zmierzono większą ilość rozproszonego światła. W rezultacie osoby będące pod wpływem marihuany były bardziej podatne na oślepienie światłem z naprzeciwka. Jeśli uczestnicy byli naćpani, dłużej trwało również skupianie wzroku na obiektach znajdujących się w bliskiej odległości. Większość badanych miała również subiektywne odczucie, że ich wzrok był gorszy, gdy byli naćpani. Szczególnie ucierpiało na tym widzenie w nocy.
Ortiz i jej zespół wyjaśniają, że upośledzenie funkcji wzrokowych spowodowane przez marihuanę może być przeszkodą w codziennych czynnościach jak czytanie czy nawet prowadzenie samochodu. Zespół zbadał to ostatnie w innym badaniu. W tym celu zbadano zdolność prowadzenia pojazdów przez 20 osób testowych okazjonalnie palących marihuanę. Na trzeźwo i pod wpływem narkotyków uczestnicy pokonywali trasę testową w symulatorze jazdy. Test obejmował różne scenariusze i trwał 15 minut.
Naćpanie Osoby Nie Potrafią Pozostać na Swoim Pasie Ruchu
W warunkach laboratoryjnych osoby badane nie spowodowały więcej wypadków drogowych niż w warunkach trzeźwości. Uczestnicy mieli jednak trudności z utrzymaniem się na właściwym pasie ruchu, gdy znajdowali się pod wpływem marihuany. Częściej przekraczali linię prawego pasa ruchu. W symulacji było to szczególnie widoczne w rejonach górzystych na krętych drogach. W rzeczywistych warunkach mogłoby to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Ortiz i jej zespół byli w stanie wykazać, że problemy z utrzymaniem się na pasie ruchu były związane z trudnościami w postrzeganiu głębi. Po spożyciu marihuany badani nie byli już w stanie dobrze ocenić odległości do bliskich i dalekich obiektów. Jednak, aby utrzymać samochód na swoim pasie ruchu, konieczne jest prawidłowe oszacowanie odległości do krawędzi jezdni lub do pojazdów znajdujących się z przodu.
Badanie potwierdza tym samym wcześniejsze badania, które wykazały gorsze wyniki prowadzenia pojazdów przez uczestników testu pod wpływem marihuany. Osoby badane w stanie ostrego upojenia alkoholowego okazały się nadmiernie obciążone, zwłaszcza w złożonych sytuacjach drogowych. Ponadto badania wykazują, że osoby używające konopi indyjskich są bardziej narażone na wypadki drogowe.