Prędkość Picia Alkoholu Zwiększa Ryzyko Blackoutu

Blackouty nie zdarzają się tylko dlatego, że wypiliśmy za dużo. Jak sugerują ostatnie badania, urwanie filmu powstaje głównie w wyniku zbyt szybkiego spożywania dużych ilości alkoholu.

Sensor alkoholowy wygląda jak fitness tracker. Jest to małe czarne urządzenie noszone na nadgarstku, które co 20 sekund na skórze mierzy stężenie alkoholu we krwi. Zespół naukowców z Pennsylvania State University w USA wykorzystał to urządzenie do sprawdzenia, w jaki sposób zachowania związane z piciem alkoholu są powiązane z blackoutem.

Dotychczasowe badania sugerują, że nie chodzi tylko o ilość wypijanego alkoholu. Sposób, w jaki się pije, również wydaje się odgrywać rolę. Dotychczasowe badania opierają się jednak na informacjach udzielonych przez respondentów. Aby to zrobić, muszą pamiętać, co i ile wypili. Luki w pamięci są jednak problemem.

Nieprawidłowe Funkcjonowanie Mózgu Podczas Zaniku Świadomości

W przypadku blackoutu spowodowanego przez alkohol pacjenci mogą jedynie częściowo lub w ogóle nie pamiętać tego, co wydarzyło się podczas picia. Dlatego mówi się również o „urwaniu filmu”. W pewnym momencie podczas picia po prostu urywa nam się film i od tego momentu nic się nie pamięta. Jest to spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Kierownik badania Veronica Richards i jej zespół wykorzystali czujnik na nadgarstku do pomiaru poziomu alkoholu w sposób trwały i niezależny od pamięci uczestników badania.

79 studentów w wieku od 18 do 22 lat zgodziło się na noszenie alkomatu przez cztery weekendy. Spośród 44 kobiet i 35 mężczyzn nieco ponad dwie trzecie doświadczyło przynajmniej raz utraty przytomności podczas trwania badania. Uczestnicy z blackoutem mieli średnio dwa urwania się filmu.

Prędkość Picia Najlepiej Przewiduje Blackout

Richards i jej zespół za pomocą czujnika na nadgarstku byli w stanie wykazać, że zarówno ilość, jak i szybkość picia, a także czas trwania picia są ważnymi czynnikami, które doprowadziły do zaniku świadomości. Jednak największe ryzyko zaniku świadomości okazało się mieć związek z szybkością picia.

Oznacza to, że osoby, które piją alkohol szczególnie szybko, na przykład w ramach gier związanych z piciem, ryzykują, że później nie będą w stanie przypomnieć sobie tego doświadczenia. Dlatego naukowcy zalecają, aby strategie picia zmniejszające ryzyko stały się nawykiem. Na przykład, po każdej szklance alkoholu zawsze powinno się wypić napój bezalkoholowy, zanim ponownie sięgniesz po alkohol. W każdym razie w miarę możliwości należy zrezygnować z udziału w grach związanych z piciem.

Blackouty mogą być również rozumiane jako sygnał ostrzegawczy. Wcześniejsze badania sugerują, że osoby, które doświadczyły zaniku świadomości, są bardziej narażone na późniejsze uzależnienie od alkoholu. Patrząc wstecz, osoby, których to dotyczy, są zazwyczaj zakłopotane i wstydzą się, że pozwoliły sobie na takie zachowanie. Występowanie zaniku świadomości może być zatem okazją do ogólnego zastanowienia się nad własnym spożyciem alkoholu.

Źródło:

Richards, V. L., Glenn, S. D., Turrisi, R. J., Mallett, K. A., Ackerman, S. & Russel, M. A. (2024). Transdermal alcohol concentration features predict alcohol-induced blackouts in college students. Alcohol Clinical & Experimental Research, https://doi.org/10.1111/acer.15290

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.