Dlaczego sport działa przeciwko symptomom odwyku


feminizowane nasiona marihuany

Wiele osób jako postanowienie noworoczne stawia sobie rzucenie palenia. Jednak wszystko byłoby fajnie, gdyby nie symptomy odwykowe. Wiadomym jest, że sport jest pomocny przy wyjściu z nałogu. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak właśnie się dzieje.

Sport nie tylko sprawia, że jesteśmy „fit”. Sport zwiększa również szansę na pozostanie wolnym od papierosów. Wcześniejsza meta-analiza udowodniła, że sport ogólnie redukuje symptomy odwyku od tytoniu i zwiększa prawdopodobieństwo sukcesywnego rzucenia palenia.

Dotychczas nie było jednak oczywistym, jaki mechanizm tkwi u podstaw tego zjawiska. Przewodniczącemu badaniami Alexisowi Bailey oraz jego zespołowi udało się wykazać w eksperymencie na zwierzętach, co dzieje się w mózgu. W tym celu trzem grupom myszy podawano przez 14 dni nikotynę.

Jedna grupa ponadto miała codziennie przez 24 godziny dostęp do karuzeli do biegania. Druga grupa mogła tylko przez dwie godziny dziennie być aktywna, a trzecia grupa nie miała żadnego dostępu do karuzeli.

Na koniec zespół badaczy poddał wszystkie myszy odwykowi i obserwował, w jakim stopniu w ich zachowaniu ukazują się symptomy braku nikotyny. Wedle oczekiwań u myszy, które mogły dowolnie korzystać z karuzeli zauważono znacznie mniej symptomów odwyku. Pewne zachowania jak drgawki czy hektyczne węszenie wręcz całkowicie znikły.

Zwiększona aktywność receptorów nikotynowych

W trakcie badania mózgów aktywnych fizycznie zwierząt zespół badaczy stwierdził nasiloną aktywność tak zwanych nikotynowych receptorów acetylocholiny. Inn receptory jak opioidowe czy dopaminowe nie były dotknięte.

Przez aktywność fizyczną bardziej aktywne były zatem dokładnie te receptory, dzięki którym nikotyna w mózgu rozwija swoje działanie i którym podczas odwyku nikotynowego brakuje właśnie tej substancji.

Interesującym jest fakt, że w wynikach nie odgrywało żadnej roli to, czy myszy były aktywne przez cały dzień czy tylko przez dwie godziny dziennie. Ten wynik zdaniem naukowców pasuje do wyniku jednego z poprzednich badań. Udało się w nim udowodnić, że wystarczy już dziesięciominutowy umiarkowany program treningowy, aby stłumić symptomy odwykowe oraz chęć sięgnięcia po papierosa.

Jak widzicie, szkoda wydawać pieniędzy na chemię z apteki, która jest tak reklamowana w telewizji. Z rzuceniem palenia można sobie poradzić samemu 😉

Źródło:
Keyworth, H., Georgiou, P., Zanos, P., Rueda, A. V., Chen, Y., Kitchen, I. Camarini, R., Cropley, M. & Bailey, A. (2017). Wheel running during chronic nicotine exposure is protective against mecamylamineprecipitated withdrawal and up-regulates hippocampal α7 nACh receptors in mice. British Journal of Pharmacology, DOI: 10.1111/bph.14068.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.