Przyspieszone Starzenie Spowodowane Amfetaminą


feminizowane nasiona marihuany

Wystarczy przysłowiowa „kreska” metamfetaminy, aby całkowicie pozbyć się zmęczenia. Jednak ta chemiczna pobudka ma swoją cenę. Według jednej z aktualnych badań konsumpcja metamfetaminy przyspiesza starzenie naczyń krwionośnych, które znowu znacząco określają wiek biologiczny u człowieka.

Co minutę nasze serce przepompowuje około 5 litrów krwi przez żyły w naszym ciele. Są to więc jakieś 7.000 litrów krwi dziennie. Szczególnie tętnice muszą przy tym wytrzymać niesamowite ciśnienie. Tętnice to te naczynia, które transportują krew zaopatrzoną w tlen do organów. Z każdym uderzeniem serca tętnice na moment się rozszerzają i zaraz potem kurczą.

Dzięki temu utrzymywany jest przepływ krwi nawet w momencie zastoju serca. Wraz ze starzeniem się naczynia jednak sztywnieją i tym samym wzrasta ryzyko zachorowań na choroby serca i krążenia. Spożywanie metamfetaminy oznacza dodatkowy stres dla serca i krążenia. Serce zaczyna bić, a tym samym rośnie ciśnienie krwi.

Zespół badaczy zbadał przepływ krwi u 713 osób. 55 z nich konsumowało metamfetaminę, 68 przyjmowało środek zastępczy dla heroiny o nazwie metadon. W związku z tym, że narkomani często palą też papierosy i wiadomym jest, że tytoń dodatkowo uszkadza naczynia, dla porównania przebadano 107 osób, które tylko paliły papierosy. Grupę kontrolną stanowiły 483 osoby, które ani nie zażywały narkotyków, ani nie paliły tytoniu.

U wszystkich osób zmierzono tętniczą sztywność naczyń przy pomocy prędkości fali tętna. Prędkość z jaką fala tętna rozprzestrzenia się od serca pozwala na określenie elastyczności naczyń. Zespół badaczy mógł w ten sposób dowieść, że naczynia osób zażywających metamfetaminę są mniej elastyczne niż u wszystkich innych osób biorących udział w tych badaniach.

Według naukowców wyniki te są na tyle alarmujące jako że stan systemu naczyniowego ma wpływ na cały organizm. Stan naczyń ma znaczący wpływ na wiek biologiczny człowieka, który może być o wiele większy niż rzeczywisty. Oznacza to, że jeśli naczynia szybciej się starzeją to szybciej starzeje się też reszta ciała. I na odwrót. Ludzie, którzy nie zażywają żadnych używek i narkotyków, a regularnie uprawiają sport i zdrowo się odżywiają wykazują niższy wiek biologiczny.

Dotychczas nie wiadomo jest, czy proces przedwczesnego starzenia może zostać odwrócony, jeśli dana osoba zaprzestanie zażywania narkotyków. W związku z tym, że liczba przebadanych osób jest raczej mała, dalsze wyniki muszą zostać potwierdzone przez inne dodatkowe badania. Wiadomo jednak, że częste zażywanie amfetaminy może nieść za sobą niebezpieczne dla życia następstwa. Wcześniejsze badania pokazały, że konsumpcja amfetaminy ma związek z pęknięciem tętnicy głównej i zawałem serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.