W momencie, gdy młode kobiety regularnie się upijają, może to mieć negatywny wpływ na ich kości, a dokładniej mówiąc na ich gęstość. Złamania kości w późniejszym życiu to tego skutek.
Stabilność kości dla młodych ludzi nie odgrywa żadnej roli i o niej nie myślą. Jednak ich postępowanie może mieć wpływ na stabilność kości w późniejszym życiu. Gęstość kości do wczesnego wieku dorosłego rośnie, po czym osiąga swój punkt kulminacyjny i w końcu wraz z biegiem lat ciągle maleje. Ważnym jest, aby osiągnąć jak największą gęstość kości.
Kobiety mają zwiększone ryzyko osteoporozy
Chodzi tutaj szczególnie o kobiety. Ich gęstość kości jest z reguły mniejsza niż ta u mężczyzn. Wraz ze starzeniem się zwiększa się ryzyko osteoporozy. Choroba ta polega na tym, że gęstość kości zmniejsza się na tyle, że powstaje wysokie ryzyko złamań kości. Szacuje się, że na całym świecie jedna na trzy kobiety w wieku powyżej 50 roku życia doznaje złamań kości z powodu osteoporozy.
Fundamentem dobrej stabilności kości jest dbanie o nie już za młodych lat. Oprócz faktorów genetycznych ogromną rolę odrywa również styl i tryb życia. Tym samym wpływ na gęstość kości mogą mieć odżywianie, palenie papierosów oraz aktywność fizyczna. Wcześniejsze badania sugerują, że również spożywanie alkoholu odgrywa tutaj ważną rolę. Zespół badaczy na czele z Josephem LaBrie sprawdził to na 87 młodych kobietach, z których większość znajdowała się w wieku pomiędzy 18 a 20 lat.
Część kobiet już od wczesnych lat młodzieńczych regularnie upijała się alkoholem, średnio dwa razy w miesiącu. O upijaniu się mówimy wtedy, gdy kobiety wypiją cztery bądź więcej szklanek alkoholu w przeciągu dwóch godzin. Zespół badaczy zmierzył u badanych kobiet gęstość kości w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i w ocenie wziął pod uwagę inne faktory, o których wiadomo, że mogą one mieć wpływ na gęstość kości.
Długotrwałe ryzyko dla zdrowia kości
Wyniki badań przypisują upijaniu się znaczące znaczenie. Młode kobiety, które regularnie się upijają, mają zauważalnie mniejszą gęstość kości. Kobiety biorące udział w badaniach nie uzyskały jeszcze maksymalnej gęstości kości, dlatego też istnieje ryzyko, że punkt kulminacyjny tego rozwoju wykazuje zbyt niski poziom.
Przez to nadmierne spożywanie alkoholu może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia kości. Wedle wysokiej liczby kobiet, które w podeszłym wieku cierpią na osteoporozę oraz zwiększoną liczbę złamań kości zespół badaczy zaleca młodym kobietom, aby unikały nadmiernego spożywana alkoholu i upijania się.
Źródło:
LaBrie, J. W., Boyle, S., Earle, A. & Almstedt, H. C. (2018). Heavy Episodic Drinking Is Associated With Poorer Bone Health in Adolescent and Young Adult Women. Journal of Studies on Alcohol and Drugs, 79(3), 391-398.