Zaburzenia Połączeń Mózgowych Podczas Regularnego Zażywania Konopi Indyjskich


feminizowane nasiona marihuany

W nowym badaniu odkryto, że mózgi u młodych dorosłych ludzi, którzy regularnie zażywają konopie indyjskie, wydają się mieć inne połączenia niż mózgi u abstynentów.

Aby w dużej metropolii móc szybko i skutecznie dostać się z jednego punktu do drugiego, potrzeba dobrej sieci komunikacyjnej. W podobny sposób dzieje się w ludzkim mózgu. Różne obszary mózgu są odpowiedzialne za różne funkcje, jak na przykład pamięć czy logiczne myślenie. Aby informacje mogły być szybko transportowane z jednego punktu do drugiego, ważne jest dobre połączenie sieciowe.

Naukowcy z Chin postanowili bliżej przyjrzeć się połączeniom mózgowym i zbadali, czy osoby regularnie spożywające konopie indyjskie różnią się pod tym względem od osób, które marihuany nie spożywają.

Łącznie naukowcy zbadali kory mózgowe 42 młodych dorosłych, wykorzystując do tego rezonans magnetyczny (MRI). Metoda ta pozwala uwidocznić połączenia między różnymi obszarami mózgu. Połowa uczestników badania podała, że spożywali marihuanę przez ponad 10 dni w miesiącu w okresie co najmniej dwóch lat, podczas gdy druga połowa stanowiła abstynentów. Około trzy lata później ponownie przeprowadzono badanie mózgów rezonansem magnetycznym.

Mniej Efektywne Połączenia Obszarów Mózgu u Osób Zażywających Konopie Indyjskie

W zależności od częstotliwości i intensywności spożywania marihuany odkryto znaczne różnice w połączeniach mózgowych osób konsumujących. U tych, którzy regularnie zażywają marihuanę, obszary mózgu w całej korze mózgowej są ze sobą mniej skutecznie połączone.

Jeśli porównamy to z siecią dróg w dużym mieście będzie to oznaczało, że samochody będą miały większe trudności i jednocześnie będą wolniej się przemieszczać. Różnice w tworzeniu się sieci między poszczególnymi obszarami mózgu zaobserwowano także w badaniach rezonansowych, które ponownie przeprowadzono trzy lata później.

Kora mózgowa jest miejscem, w którym znajduje się nasza świadomość i odgrywa ona bardzo ważną rolę dla tak złożonych zdolności, jak na przykład krytyczne myślenie. Jeśli sieć połączeń w mózgu będzie zaburzona, to możemy mieć trudności z koncentracją lub uczeniem się nowych rzeczy, czy też rozwiązywaniem złożonych zadań.

Potencjalny Wpływ Marihuany Na Rozwój Mózgu

W badaniu nie zajęto się jednak kwestią, czy ma to potencjalny wpływ na rozwój mózgu. Z wyników badań nie można również wywnioskować, czy palenie marihuany jest przyczyną tych różnic, czy może istniały one jeszcze przed zażywaniem konopi indyjskich. Zespół autorów badania przyznaje, że konieczne są dalsze badania.

Wiadomo jednak już od dawna, że rozwój mózgu ostatecznie kończy się dopiero w wieku 25 lat. Jeśli młodzi ludzie przed ukończeniem tego wieku regularnie konsumują marihuanę, to należy wyjść z założenia, że psychoaktywne THC będzie miało niekorzystny wpływ nie tylko na rozwój ich mózgów, ale także zmniejszy jego wydajność.

Źródła:

Xu, H., Li, J., Huang, H., Yin, B. & Li, D.-D. (2024). Abnormal developmental of structural covariance networks in young adults with heavy cannabis use: a 3-year follow-up study. Transl Psychiatry, 14, 45. https://doi.org/10.1038/s41398-024-02764-8

Douw, L., Schoonheim, M. M., Landi, D., Van der Meer, M. L., Geurts, J. J. G., Reijneveld, J. C., Klein, M., & Stam, C. J. (2011). Cognition is related to resting-state small-world network topology: an magnetoencephalographic study. Neuroscience, 175, 169-177. https://doi.org/10.1016/j.neuroscience.2010.11.039

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.