Marihuana jest mniej szkodliwa niż tytoń

20 letnie badania pokazują, że dym konopny jest mniej szkodliwy niż tytoń. Wyniki te pozytywnie wpłynęły na służbę zdrowia.

marihuana-pluca-tyton-1
W 2012 roku zostały opublikowane przełomowe badania naukowe, w których oceniano wpływ dymu marihuany w porównaniu z dymem tytoniowym na czynność płuc.

W tym badaniu brało udział tysiące uczestników, którym naukowcy towarzyszyli przez dwadzieścia lat, aby uzyskać pełny obraz potencjalnych związków między paleniem marihuany a paleniem tytoniu. Wiele innych badań trwa o wiele krócej i dlatego nie mogą udowodnić żadnych przyczyn, nawet jeśli uda im się znaleźć korelację.

Chociaż od czasu opublikowania tych badań minęło kilka lat, to badanie jest jednym z najbardziej dokładnych i wiarygodnych spośród istniejących, które porównują konopie i tytoń, a ponadto okazały się być bardzo wpływowe. Ostatnio dwa kanadyjskie zakłady ubezpieczeń na życie zadeklarowały, że palacze konopi nie będą więcej zaliczać się do tej samej kategorii wysokiego ryzyka, jak palacze tytoniu, ponieważ żadne z ostatnich badań nie udowodniły „długoterminowego ryzyko raka lub innych schorzeń, które są podobne do tych spowodowanych paleniem tytoniu”.

W badaniu obserwowano ponad 5000 uczestników przez ponad dwie dekady (marzec 1985 – sierpień 2006), i koncentrowano się na wpływie marihuany i tytoniu ich płuca.

Uczestnicy zostali najpierw poddawani wstępnym badaniom, a następnie sześciu uzupełniającym. Czynność płuc badano w 1., 2., 5., 10. i 20. roku badań, a 69 procent pierwotnych uczestników pozostało w badaniu aż do ich końca.

Funkcja płuc została oceniona za pomocą 2 metryk: natężonej objętości wydechowej w pierwszej sekundzie wydechu (FEV1) oraz natężonej pojemności życiowej (FVC). Pierwsza wartość określa maksymalną objętość powietrza wydychanego, które mogą być w jednej sekundzie po pełnym wdechu. Druga wartość mierzy całkowitą objętość powietrza wydychanego po zakończeniu inhalacji, ale nie ogranicza się do pomiaru pod względem czasu.

Wyniki badań dla tytoniu wypadły zgodnie z oczekiwaniami. Zarówno FEV1 jak i FVC zmniejszały się wraz z przebiegiem życia – dalszy dowód na to, że tytoń długotrwale szkodzi czynności płuc.

Wyniki dla konopi były zaskakujące. Niska ekspozycja (aktualna i przez cały okres życia) spowodowała w praktyce wzrost wartości FVC, a także wartość FEV. Oznacza to, że całkowita pojemność płuc wśród osób zażywających konopie indyjskie w porównaniu do tych nie narażonych na dym marihuany, podczas dwudziestu lat studiów wzrosła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.