Rozpowszechnienie syntetycznych cannabinoidów w Nowej Zelandii wywołało wielki alarm. Podczas gdy te substancje dotychczas w przeciągu pięciu lat pochłonęły jedynie dwie ofiary śmiertelne, to w zeszłym roku liczba ta wynosiła już 45 ofiar. Lekarze tygodniowo otrzymują około 30 telefonów z powodu przedawkowania syntetycznych cannabinoidów. Aby wstrzymać ich spożywanie, sporządzono propozycje legalizacji marihuany do celów leczniczych oraz rekreacyjnych.
Dwie największe partie kraju przedstawiły projekty ustawy zezwolenia na medyczną marihuanę, dzięki którym ma zostać powstrzymane epidemiczne rozpowszechnianie się syntetycznych wariantów. Taki projekt przewiduje traktowanie medycznych produktów cannabisowych w podobny sposób jak dopuszczone lekarstwa, a lekarze będą mieli prawo do zadecydowania, które osoby są uprawnione do ich stosowania.
Wątpliwa pozostaje jednak kwestia, czy taka opcja na pewno rozwiąże problem. Część wspólna obydwu grup, czyli osób, które chcą jedynie w tani sposób jak najbardziej się upoić oraz tych, którzy spożywają cannabis ze względów zdrowotnych, jest bardzo mała. Ross Bell, dyrektor Drug Foundation, wypowiedział się za całkowitą legalizacją cannabisu, ponieważ jest on słabszy, mniej uzależniający i bezpieczniejszy niż sztucznie wytworzone cannabinoidy.
Prawdopodobnie miałoby to większy wpływ na rynek syntetycznego cannabisu niż zezwolenie na medyczną marihuanę. Jedyne, co trzeba by było zrobić, to ustanowić taką cenę, która zniechęciłaby konsumentów syntetycznych cannabinoidów do ich kupna i zachęciła do kupna naturalnej marihuany.
Rządząca premier Jacinda Ardern z Labour Party wspiera legalizację medycznej marihuany pomimo, że od ponad dziesięciu lat argumentuje ona przeciwko legalizacji. Jednak nowy trend, który wspiera ludzkie życie, zmusił ją do zmiany decyzji. Dotychczas odrzucała ona karanie wszelakiej konsumpcji cannabisu, teraz zapowiedziała na 2020 rok referendum na temat planowanej legalizacji. W Nowej Zelandii nadchodzą radykalne zmiany.