Co To Są Rośliny Matki i Jak o Nie Dbać?


feminizowane nasiona marihuany

Gdy uprawiamy rośliny marihuany z nasion, to nierzadko zdarza się tak, że jedna roślina pozostawia inne w cieniu i wszystkie różnią się od siebie mimo, że zastosowano identyczną genetykę, a nawet nasiona pochodzą z jednej i tej samej rośliny.


Być może są to jej niezwykła struktura oraz zdolność do wzrostu w specyficznych warunkach jakie panują w Twoim growroomie albo o prostu jej smak, smak oraz działanie pąków, które roślina rozwinie.

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w świecie uprawy marihuany, czy też nie, zapewne słyszałeś już o takim wyrażeniu jak „roślina matka”. Jeszcze bardziej pewnie zastanawiałeś się, co to jest i zapewne masz w głowie mnóstwo pytań bez odpowiedzi na ten temat.

W tym artykule dokładnie przyjrzymy się tematyce klonów rośliny cannabisu oraz roślinom matkom i zdradzimy Ci kilka wskazówek na temat, w jaki sposób hoduje się rośliny matki w domu.

Wprowadzenie w świat klonowania roślin cannabisu

Klonowanie roślin marihuany to nic innego, jak robienie ich dokładnych kopii, czyli klonów w celu zachowania jej specyficznych cech. Klony te robi się z odkładów rośliny, czyli części, która została odcięta od rośliny matczynej i której umożliwia się rozwinięcie własnych korzeni. O takich odkładach potocznie mówimy szczepki.

Poprzez klonowanie roślin growerzy mogą zachować niezwykłe cechy konkretnych roślin i je zreprodukować.

Rośliny cannabisu maja, tak samo jak ludzie, różne cechy, nawet jeśli posiadają taką sama budowę genetyczną. W gruncie rzeczy jest to powodem, dlaczego z nasion z tej samej paczuszki i z tego samego seedbanki mogą powstać kompletnie różne rośliny. W końcu my też, pomimo, że jesteśmy od jednych rodziców to w raz z rodzeństwem różnimy się od siebie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o genetyce roślin marihuany, to zapraszamy do lektury artykułu mówiącego Wszystko o fenotypach i genotypach tych roślin.

Jak sklonujemy jedną roślinę, to jej specyficzne fenotypy możemy zachować na wiele lat i w gruncie rzeczy za każdym razem otrzymywać ten sam produkt końcowy.

Co to są rośliny matki?

Roślina matka to ta roślina, z której pobieramy nowe klony cannabisu.

Rośliny matki cannabisu są przez growerów wybierane bardzo starannie, ponieważ mają one posiadać same pożyteczne cechy, jak na przykład zdolność do dawania dużej ilości plonów, rośnięcia w specyficznym środowisku uprawy (jak na przykład w growboxie czy też w szklarni) oraz odporność na choroby i szkodniki. Smak, zapach oraz działanie pąków również mogą być ważnymi kryteriami przy wyborze roślin matczynych.

Matczyne rośliny cannabisu są zazwyczaj silnymi i dobrze zbudowanymi roślinami, które świadomie pozostawia się w fazie wegetatywnej, aby móc pobrać z niej szczepki, które będą się szybko i zwinnie rozwijać.

Jak zadbać o zdrowe rośliny matczyne?

Z wyjątkiem roślin autofloweringowych, których nie da się sklonować, na roślinę matczyną możesz wykorzystać każdą, dowolną roślinę marihuany. Jeśli chodzi o rośliny samokwitnące, to nie nadają się one, ponieważ po upływie pewnego czasu samoistnie zaczynają kwitnąć, a nie, jak w przypadku odmian fotoperiodycznych, po zmianie fotoperiody.

Dla uzyskania najlepszych rezultatów powinieneś pozostawić swoje rośliny matczyne w fazie wegetatywnej, dlatego też ważnym jest, abyś zapewnił im dzienną dawkę światła pomiędzy 18 a 24 godzinami.

Ważną kwestią jest także odpowiednie ich nawożenie, ponieważ, w gruncie rzeczy, całe swoje życie będą one spędzać w fazie wegetatywnej. Zalecamy Ci użycie nawozu bogatego w azot, który, poza tym zawiera także inne mikroskładniki, jak wapń, magnez, siarkę, mangan oraz bor.

Tutaj znajdziesz kilka informacji na temat funkcji pojedynczych składników odżywczych oraz dlaczego są one ważne dla Twoich roślin marihuany i ich zdrowego wzrostu:

Wapń
Wapń jest nadzwyczaj ważny dla Twoich roślin marihuany, ponieważ tworzy on części ścian komórkowych pojedynczych komórek roślinnych. Przez to jest to decydujący składnik odżywczy dla fazy wegetatywnej. Poza tym wapń pomaga roślinom w rozwoju silnych łodyg, gałęzi oraz korzeni. Rośliny z niedoborem wapnia najczęściej rozpoznaje się po zdeformowanych liściach z żółto-brązowymi plamami.

Magnez
Również magnez jest dla rośliny w fazie wegetatywnej bardzo ważnym składnikiem, ponieważ pomaga on w produkcji chlorofilu. Chlorofil to grupa pigmentów, które są odpowiedzialne za zaopatrywanie zdrowych liści oraz żył rośliny. Rośliny z niedoborem magnezu zazwyczaj mają zabarwiające się na żółto liście, natomiast nadmiar magnezu mogą spowodować u roślin niedobór wapnia.

Siarka
Siarka to kolejny kluczowy składnik odżywczy dla rozwoju roślin. Jest ona odpowiedzialna za produkcję białka oraz chlorofilu u roślin, Rośliny z niedoborem siarki rosną wolniej i rozwijają małe, zmutowane liście, które wywijają się do góry.

Mangan
Oprócz siarki i magnezu kluczową rolę w rozwoju roślin ważną rolę odgrywa również mangan. Jest on niezbędny do produkcji chlorofilu. Rośliny z jego niedoborem wykazują farbujące się na żółto chloroplasty i mają liście w białe albo szare plamy, które ostatecznie obumierają.

Bor
Bor jest ważny dla wchłaniania cukru, wody oraz wapnia przez roślinę. Ponadto bor wspomaga produkcję, koloryzację oraz rozwój liści. Niedobór boru prowadzi do powstania obumarłych wierzchołków kwitów marihuany i prowadzi do niedoboru potasu oraz magnezu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © GanjaFarmer.info - Marihuana THC i rośliny konopi oraz cannabis CBD, to tematyka blogu konopnego Ganja Farmer.